Artykuł sponsorowany Czym jest obróbka pięcioosiowa i jakie są jej zalety?

Czym jest obróbka pięcioosiowa i jakie są jej zalety?

Obróbka pięcioosiowa daje bardzo dużo możliwości, eliminując wiele podstawowych wad frezowania, takich jak konieczność zmniejszania prędkości skrawania w obawie o drgania. Koszty jej wdrożenia nie są duże, a dzięki niej wykonać możemy nawet bardzo skomplikowane elementy przy zachowaniu wysokiej jakości.

Na czym polega obróbka pięcioosiowa?

Obróbka pięcioosiowa to gwarancja praktycznie nieograniczonych możliwości – dzięki niej możemy przetwarzać elementy o dowolnych kształtach oraz wielkości. Samo określenie „pięcioosiowy” odnosi się w tym przypadku do maksymalnej liczby kierunków, w których może poruszać się służące do obróbki skrawaniem narzędzie. Mamy tutaj oczywiście trzy podstawowe osie – X, Y oraz Z – jednak dochodzą do nich również osie obrotu, kolejno A i B. W ten sposób narzędzie może w dowolnym miejscu zbliżyć się do obrabianego elementu. Dzięki działaniu na pięciu osiach jednocześnie, możemy obrabiać pięć płaszczyzn elementu bez zmieniania jego pozycji.

Prawdziwa obróbka pięcioosiowa różni się od obróbki 3+2. W przypadku tej drugiej narzędzie porusza się w trzech osiach, ale jest na stałe zamocowane w dwóch osiach. Nie ma możliwości zmiany mocowania bez przerwania procesu obróbki, jak ma to miejsce w obróbce pięcioosiowej, w trakcie której narzędzie może poruszać się jednocześnie w pięciu osiach.

Takie podejście eliminuje podstawowy problem ograniczający geometrię wykonywanych w trakcie obróbki części. Frezowanie pięcioosiowe otwiera zupełnie nowe możliwości – wykańczane na nowoczesnych, wyposażonych w ten system maszynach części mogą być naprawdę bardzo skomplikowane.

Wprowadzenie pięcioosiowej obróbki zmieniło dotychczasowe podejście do wytwarzania elementów i pozwoliło na jeszcze lepszą optymalizację związanych z nim procesów technologicznych. Nowoczesne maszyny byłby jednak niczym bez specjalistycznego oprogramowania służącego do projektowania elementów oraz sterowania procesem obróbki. Tworzeniem tego rodzaju oprogramowania zajmują się firmy z rodzaju CAM Technology.

Jakie są zalety obróbki pięcioosiowej?

Obróbka pięcioosiowa daje wymierne korzyści. Można wśród nich wymienić:

  • mniejszą liczbę przyrządów stosowanych w trakcie obróbki, a zatem oszczędność czasu i pieniędzy,
  • możliwość dokonywania obróbki nawet bardzo skomplikowanych elementów bez zmiany ich ustawienia, co zwiększa produktywność,
  • zwiększona wydajność produkcji,
  • krótki czas wdrożenia – dzięki nowoczesnemu, intuicyjnemu oprogramowaniu CAM,
  • możliwość wykorzystania krótszych narzędzi dzięki większej ich mobilności, co prowadzi do redukcji drgań i umożliwia zastosowanie wyższych prędkości skrawania, co zwiększa dokładność i efektywność obróbki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas