Materiał Partnera Co najczęściej psuje się w laptopach?

Co najczęściej psuje się w laptopach?

Uszkodzony laptop to ogromny problem dla właściciela. Przenośne komputery, mimo swoich wielu zalet, niestety mają też ogromną wadę. Niewłaściwe ich przenoszenie może powodować wiele awarii w postaci popsutej matrycy, niedziałającej klawiatury czy też urwanych zawiasów ekranu. Jakie elementy najczęściej psują się w laptopach? Jak dbać o notebooki, by zapobiec ich wystąpieniu? Dowiedz się więcej.

Najczęstsze awarie laptopa

Nie ma chyba użytkownika, który chociaż raz nie zmierzył się z problemem zepsutego laptopa. Dość częstym problemem jest zalanie go cieczą, uszkodzenie podczas upadku czy też wyrwanie złącza do ładowania. Niestety, wiele z nich uniemożliwia dalsze korzystanie z urządzenia, a co gorsza, udzielona przez producenta gwarancja nie obejmuje naprawy wspomnianych usterek. Konieczne jest skorzystanie z profesjonalnego serwisu np. RSOnline, który dokona profesjonalnej reperacji. Przed podjęciem decyzji warto również poprosić o wycenę takiej usługi i zdecydować, czy koszty jej wykonania nie przewyższą ceny zakupu nowego sprzętu.

Uszkodzona matryca

Matryca jest najczęściej psującym się elementem komputerów przenośnych. Głównie awariom ulega z uwagi na uszkodzenia mechaniczne, choć pojawiają się także problemy z układem zasilania, przewodami bądź tzw. bad pixelami. Objawami uszkodzonej matrycy są najczęściej jej pęknięcia, nieczytelny obraz bądź jego migotanie.

Zalanie cieczą

Korzystając z laptopów, dość często spożywamy posiłki, jak i napoje – np. podczas pracy czy oglądania kolejnego odcinka serialu. Zalanie urządzenia zdarzyło się już wielu osobom i jeszcze większej liczbie użytkowników się przydarzy. Oczywiście, nie każda taka sytuacja kończy się uszkodzeniem sprzętu, aczkolwiek wiele z nich wymaga wizyty w serwisie. Ważne jest szybkie i zdecydowane zareagowanie na sytuację. Najlepiej odłączyć źródło zasilania i w miarę możliwości wyjąć baterię. Pamiętaj, że samodzielne usuwanie takich usterek może zakończyć się poważniejszymi problemami.

Uszkodzenia układu chłodzenia

Dość częstym powodem wyłączania się laptopa jest niewłaściwe działanie układu chłodzenia. Problem ten występuje zwykle w kilkuletnich urządzeniach, w których ulega on zakurzeniu, a pasta termoprzewodząca starzeje się. W takiej sytuacji również warto skorzystać z pomocy specjalistycznego serwisu laptopów, który zadba o dokładnie oczyszczenie wszystkich elementów i nałożenie świeżej pasty.

Jakie jeszcze uszkodzenia są częste?

Typowymi awariami w komputerach przenośnych są również psujące się zawiasy, złącza, porty, ale też pęknięcia pokryw czy zwarcia. Większość problemów wynika z niewłaściwego korzystania ze sprzętu. Chcąc wydłużyć maksymalnie żywotność urządzenia, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zaliczyć do nich możemy np. niepodnoszenie urządzenia za ekran czy też nietransportowanie go, gdy jest podłączony do zasilania.

Podziel się