Artykuł sponsorowany Skąd wzięły się puby w Polsce

Skąd wzięły się puby w Polsce

Choć trudno w to uwierzyć, to pubów w Polsce przed latami 90. nie było! To pojęcie pojawiło się w naszej rzeczywistości dopiero w momencie, kiedy upadła żelazna kurtyna. Wtedy właśnie dopiero było możliwe otwieranie prywatnych lokali, które by serwowało piwo. Jednak mimo tego puby mają bardzo długą tradycję, a swoje kulturowe korzenie mają w krajach na północy naszego kontynentu.

Z pubem przez wieki

Choć puby w Polsce to stosunkowo nowość (choć powstaje ich coraz więcej, jak np. pub Korona w Mońkach), to ich światowa historia liczy sobie już dobre kilka wieków. Za okres, w którym zaczęły powstawać uznaje się średniowiecze. Wtedy w Wielkiej Brytanii zaczęły pojawiać się lokale serwujące gościom produkowane we własnym zakresie piwo. Ich nazwa to skrócona wersja angielskiego „public house” (dom publiczny), które przez stulecia pełniły funkcje gospód z wyszynkiem oraz klubów, w których mężczyźni spotykali się, aby podyskutować o ważnych, trapiących ich sprawach, zapalić cygaro czy pograć w gry stolikowe.

Charakter pubów wraz z mijającymi wiekami zmieniał się w zależności od preferencji i potrzeb gości do nich uczęszczających, ale w Wielkiej Brytanii zachowały swój klimat. I choć ostatnie lata nie były dla nich przychylne ze względu na wprowadzenie zakazu palenia w lokalach, to nadal można znaleźć ich wiele na mapie brytyjskich wysp. Tylko w Londynie można doliczyć się ich kilkunastu tysięcy, które różnią się od siebie stylem wnętrza, klimatem czy ofertą dostosowaną do przeróżnych grup klientów. Jednak ma się wrażenie, że ich dni są policzone – młodzi ludzie nie chcą kultywować zachowań, które wypracowali ich przodkowie i chętniej sięgają po inne aktywności niż spotykanie się w gronie znajomych przy piwie.

Puby w Polsce – inne czy podobne?

Od jakiegoś czasu w Polsce także pojawiają się puby i bary, choć zdecydowanie odbiegające od brytyjskich standardów. Ich klimat zdecydowanie się różni, a styl ich prowadzenia został dostosowany do przyzwyczajeń i stylu polskiego społeczeństwa. Oczywiście istnieją także polecane puby, które starają się odzwierciedlać klimat tradycyjnych brytyjskich czy irlandzkich pubów, w których można go poczuć, jednakże jest to zdecydowana mniejszość. Przede wszystkim puby to bardzo dobre miejsca do spotkania ze znajomymi i spędzenia dobrze czasu. Wśród pubów w Polsce pojawiają się przeróżne ciekawe lokale, wyróżniające się klimatem, ofertą, wystrojem czy graną muzyką.

I choć pub polski a pub brytyjski to zupełnie co innego, to i tak najważniejsze jest to, żeby znaleźć się w pubie z miłym obsługą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter