Artykuł sponsorowany Ramen – przebój kuchni japońskiej

Ramen – przebój kuchni japońskiej

Mimo że receptura ramenu wywodzi się z Chin, to Japończycy odpowiadają za jej udoskonalenie oraz popularyzację wśród krajów europejskich. Z tego też względu ta niezwykle aromatyczna zupa uchodzi za jedno z flagowych dań kuchni japońskiej. Przygotowanie ramenu w domu wymaga doświadczenia i jest bardzo czasochłonne. Warto więc spróbować go w jednej z polecanych restauracji. Czym wyróżnia się dobry ramen?

Makaron alkaliczny – dusza zupy

Jednym z najważniejszych składników dobrego ramenu jest makaron alkaliczny. Powstaje on z połączenia mąki pszennej, wody, soli i kansui. Niekiedy dodawane są także sproszkowane białka bądź żółtka jaj. Wszystkie składniki muszą być dobrane w odpowiednich proporcjach, co wpływa na konsystencję i smak makaronu. Istotna jest również jego grubość. Makaron alkaliczny to fundament ramenu. Tylko najlepsze restauracje specjalizujące się w kuchni japońskiej zdają sobie sprawę z tego faktu. Niestety wiele fast foodowych knajp sprzedaje ramen z innym makaronem, przez co zupa ma zupełnie inny smak i w niczym nie przypomina swojej oryginalnej wersji.

Bulion, ale nie polski rosół

Jak informuje właściciel z Hibari Sushi Baru w Szczecinku – uzyskanie bulionu na ramen niejednokrotnie wymaga kilkunastu godzin pracy. Gotuje się go na kościach i korpusach z dodatkiem pora, cebuli, imbiru, kombu czy grzybów shiitake. Końcowy produkt nie przypomina w smaku tradycyjnego polskiego rosołu, którym chętnie raczymy się każdej niedzieli. Co więcej, bulionu w ramenie znajdziemy niewiele. Niektóre warianty tego dania w ogóle wykluczają jego obecność.

Tare – serce ramenu

Tare stanowi bazę smakową ramenu. Składnik ten można określić jako mieszankę sosów charakterystycznych dla kuchni japońskiej. Żeby tare miało bardziej morski smak, często wzbogaca się je o owoce morza. Niektórzy kucharze do jego przygotowania używają aż kilku różnych gatunków soli naraz. Istnieje przekonanie, że o ile kiepski bulion da się zamaskować wybornym tare, to już smaku kiepskiego tare, nie zakamufluje nawet najlepszy bulion.

Dodatki

Warto pamiętać, że ramen to porcja obiadowa, a więc o dość dużej objętości. Goście, którzy chcą spróbować odrobiny tej zupy na przystawkę, mogą być zdziwieni, gdy stanie przed nimi blisko litrowa miska z zawartością. Oprócz makaronu w ramenie znajdziemy całe bogactwo dodatków. Zupa uszlachetniana jest świeżymi warzywami, owocami morza, plastrami wieprzowiny, mięsem drobiowym, sezamem, grzybami i kiełkami fasoli mung. Nie powinniśmy czuć się zaskoczeni, widząc w niej również gotowane jajka, marynowanego bambusa, wodorosty i negi. Całość prezentuje się niezwykle estetycznie, zachwycając bogactwem kolorów. Pamiętajmy jednak, że ramen podawany jest bardzo gorący. Warto uważać przy jedzeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas