Artykuł sponsorowany Lunch Bar i Pizzeria Wolański: Historia pizzy – skąd wzięła się jej popularność?

Lunch Bar i Pizzeria Wolański: Historia pizzy – skąd wzięła się jej popularność?

Pizza to chyba najpopularniejsze danie na całym świecie. Sprzedawana jest w Europie, na Dalekim Wschodnie, w krajach Arabskich, we wszystkich krajach obu Ameryk czy w Afryce. Powstają różne wariacje na jej temat, które łączą tradycje kulinarne danego kraju z tym włoskim przysmakiem. Jej smak zna niemal każdy. A jaka jest historia tego „placka dla ubogich”, który podbił cały świat?

Starożytne początki

Pierwowzór pizzy wcale nie wywodzi się z Włoch! Pieczony placek pszenny jest podstawowym daniem wielu kultur na całym świecie. Znany jako maca, pide, piada, tortilla, tarta, chapati, a nawet swojskie naleśniki to nic innego, jak koncepcja na pszenną smażoną lub pieczoną podstawę zapełnioną mięsem czy warzywami.

Słowo pizza pochodzi z łaciny, od słowa „picea” oznaczającego mączny placek. Już starożytni Grecy, a potem Rzymianie, którzy ich podbili, żywili się piceą – wypiekanym płaskim chlebem z oliwą, czosnkiem i ziołami. Dziś danie to nazywamy focaccią – można ją kupić w niemal każdej włoskiej pizzerii.

Pierwsza znana pizza

Przez lata pizza ewoluowała, a dzięki łatwości jej wykonania i niewielkiej ilości dodatków wprost z włoskiego „ogródka” stała się daniem ubogich Włochów z południa. Pewnego razu, w 1889 roku (zaledwie 130 lat temu!) trattorię kucharza Raffaela Esposito odwiedzili król i królowa Włoch: Umberto i Małgorzata II Sabudzka. Zażyczyła sobie spróbowania dań z tamtego regionu. Esposito zaserwował jej pizzę w patriotycznym wydaniu: czerwoną od pomidorów, białą od mozzarelli di bufala i zieloną od liści bazylii. Królowa zakochała się w tym daniu, które kucharz na jej cześć nazwał „Margherita”. Jest to chrupiące ciasto pokryte pysznym sosem pomidorowym i wykończone świeżą mozzarellą. Warto spróbować tej minimalistycznej pizzy, aby zrozumieć jej historię, a później porównać ją podczas podróży z neapolitańską wersją, która wpisana została na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Globalizacja pizzy

Jednak to nie Włosi sprawili, że pizzą raczy się dziś cały świat. Na początku XX wieku nastąpiła duża fala emigracji ekonomicznej z Włoch do USA. Chociaż między nowymi przybyszami a Amerykanami na początku dochodziło do konfliktów, wnieśli oni do amerykańskiej kultury, kuchni i mody wiele dobrego. To z Włoch pochodzili tacy artyści, jak Frank Sinatra, Martin Scorsese czy Sylvester Stallone. To Włosi zarazili Amerykanów miłością do pizzy. Ci stworzyli własną wersję tego dania – z większą ilością dodatków, sera i tłuszczów innych, niż oliwa. Amerykańska pizza na grubym cieście sprzedawana w fast foodach trafiła po wojnie dzięki globalnym korporacjom na stoły mieszkańców całego świata. Lokalni kucharze z kolei kładą na nich pochodzące z ich krajów dodatki lub łączą pizzę ze swojskimi daniami. Tak pizza z placka dla ubogich stała się królową globalnych stołów.

Najlepsze połączenie tradycji i nowoczesności - Lunch Bar i Pizzeria Wolański

Pizzeria Mariusza Wolańskiego, zlokalizowana w Krakowie, oferuje szeroki wybór dań obiadowych, takich jak dania mięsne, pierogi, naleśniki, zupy oraz dodatki, w tym sałatki, surówki, ziemniaki, frytki czy sosy. W menu znajduje się również pizza na cienkim i grubym cieście, z różnorodnymi smakami, takimi jak szynka, salami, boczek czy tuńczyk, a także pizza wegetariańska. Klienci mogą również skorzystać z oferty napojów, zarówno zimnych, jak i gorących, takich jak kawa, herbata, coca-cola czy soki.

Cechy wyróżniające tę pizzerię to przystępne ceny, dania wegetariańskie, naturalne składniki używane w potrawach oraz możliwość zamawiania obiadów na wynos. Dodatkowo, lokal nawiązuje klimatem do włoskiej restauracji. Firma może poszczycić się 30-letnim doświadczeniem w branży.

Opracowanie:

Lunch Bar i Pizzeria Wolański

Kraków , Królewska 84

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas