Materiał Partnera Kuchnia włoska – czym się charakteryzuje?

Kuchnia włoska – czym się charakteryzuje?

Kuchnia włoska jest uwielbiana przez ludzi na całym świecie. Zyskała popularność dzięki wykorzystywaniu świeżych produktów wysokiej jakości, własnoręcznie przygotowywanym ciastom i makaronom oraz aromatycznym przyprawom – bazylii, oregano, rozmarynowi czy tymiankowi. W kuchni włoskiej podstawą są świeże i soczyste warzywa, szczególnie pomidory. Poza daniami mącznymi włoska kuchnia słynie z doskonałej oliwy z oliwek i pysznych deserów.

Najpopularniejsze danie kuchni włoskiej – pizza

Włosi są bardzo przywiązani do tradycji kulinarnych, a każdy posiłek to dla nich celebracja. Może on składać się nawet z trzech do sześciu dań, do których zawsze serwowane jest wino oraz pieczywo – Włosi za jego pomocą „czyszczą” talerz. Kuchnia włoska na całym świecie słynie przede wszystkim z pizzy. Dobra pizza powinna wyróżniać się tradycyjnym, klasycznym i cienkim ciastem. Na tak przygotowanym placku nie może zabraknąć świeżych warzyw, przede wszystkim pomidorów oraz dobrego sera – najlepiej mozzarelli. Charakterystycznym elementem włoskiej pizzy jest również szynka parmeńska oraz dodatek aromatycznych ziół. Dziś każda dobra pizzeria oferuje wiele różnych wariantów tego dania i każdy może znaleźć swoją ulubioną wersję. Jak zauważa specjalista Dariusz Klimczak z restauracji Pełen Brzuszek, dobra pizza to przede wszystkim chrupiące ciasto i świeże składniki. Nieważne, czy jest to pizza na zamówienie, czy spożywana w dobry lokalu, powinna mieć doskonale wypieczone ciasto oraz ciągnący i rozpływający się w ustach ser. W innym przypadku klienci nie powrócą.

Inne popularne dania kuchni włoskiej

Jednak kuchnia włoska to nie tylko pizza. Drugim najpopularniejszym daniem kuchni włoskiej jest spaghetti, a kolejnym – lasagne. Ta przekładana makaronem zapiekanka jest przygotowywana przede wszystkim ze świeżych pomidorów, sera i dobrej jakości mięsa. Jeśli chodzi o włoskie makarony, czyli tak zwaną pastę, najpopularniejszymi dodatkami od zawsze są świeże pomidory, bakłażany i karczochy, doskonałe oliwki, a także mielone mięso czy owoce morza. W kuchni włoskiej nie brakuje również różnych typów klusek – ravioli, tortellini, gnocchi, podawanych z sosami. Dla tego regionu charakterystyczne są też sałatki, szczególnie caprese z pomidorów, mozzarelli i bazylii. Oczywiście nie byłoby dobrego włoskiego obiadu bez kawy i deseru takiego jak panna cotta czy tiramisu, ale warto również spróbować rurki z kremem cannolo, ciasta cassata siciliana, popularnej w Neapolu baby z rumem czy pysznych, włoskich lodów – gelato.

Podziel się