Materiał Partnera Jak działają współczesne piekarnie? Nowoczesna technologia sprzyja rozwojowi branży

Jak działają współczesne piekarnie? Nowoczesna technologia sprzyja rozwojowi branży

Dzisiejsza technologia pozwala na dynamiczny rozwój wszystkich gałęzi gospodarczych. To dlatego branża piekarnicza każdego roku notuje wysokie wskaźniki sprzedażowe, a także te związane z wprowadzanymi innowacjami. Najlepsze piekarnie wdrażają w swoje struktury odpowiednie systemy jakościowe takie jak GMP i GHP – dobre praktyki produkcyjne i higieniczne. Ważne są również nowoczesne urządzenia pozwalające na wprowadzenie technologii odroczonego wypieku.

Czym jest technologia odroczonego wypieku?

Nowoczesna technologia automatyki maszynowej, również tej związanej z branżą spożywczą, pozwala na zwiększenie efektywności pracy piekarni. Dzięki temu mogą one obsługiwać większą liczbę sklepów sieciowych, hurtowni i mniejszych punktów sprzedażowych – popyt na wyroby piekarnicze każdego roku wzrasta o kilka procent. Bardzo pożądaną techniką jest tak zwana technologia odroczonego wypieku. Polega ona na umożliwieniu pracownikom przesunięcia procesu piekarniczego w czasie. Pozwala to na jeszcze skuteczniejsze zarządzanie procesem produkcji i dystrybucji, dzięki czemu ogranicza się marnotrawstwo żywności, a wszystkie produkty trafiające do sklepów wyróżniają się swoją świeżością. Technologia odroczonego wypieku to nie tylko nowoczesne maszyny, ale również wiedza pracowników dotycząca receptur. Półprodukty wykorzystywane do procesu wypiekania chleba czy bułek zawierają zimnoodporne drożdże, a także polepszacze piekarskie. Różnego rodzaju enzymy i emulgatory są dobierane pod kątem czystości swojego składu, a także jakości. Dzięki nim pieczywo jest bardziej miękkie i odporne na warunki transportowe, a także polepsza się jego smak. Kwestie walorów spożywczych są w głównej mierze uwarunkowane tradycyjnymi recepturami, wypracowanymi przez piekarnie przez długie lata. Tak jest w przypadku piekarni Ratyński sp.j.

Tradycyjna receptura – najlepszy smak

Nie tylko nowoczesna technologia ma wpływ na smak pieczywa. Najważniejsza jest odpowiednio dobrana receptura piekarnicza. Najlepsze piekarnie wykorzystują tradycyjne przepisy na wypieki, które zostały przez lata zmodyfikowane – pozwala to na uzyskanie jeszcze lepszych wyrobów. Takie składniki jak woda, mąka pszenna, mąka żytnia, sól, zakwas czy drożdże są restrykcyjnie selekcjonowane przez piekarnie (między innymi w ramach GMP i GHP). Dzięki temu do sklepów trafiają tradycyjne chleby, świeże bułki czy wyroby cukiernicze. Warto pamiętać o tym, że pieczywo naturalne jest najbardziej pożądane na rynku.

Podziel się