Artykuł sponsorowany Czy każda pizza jest fast foodem?

Czy każda pizza jest fast foodem?

Chyba każdy lubi czasem zjeść fast fooda. Wielu z nas nie umie też się oprzeć pizzy. W którymś momencie życia zdajemy sobie jednak sprawę, że metabolizm już nie ten i warto ograniczyć spożywanie wysokokalorycznych i bardzo przetworzonych potraw. Staramy się omijać restauracje typu fast food, zaczynamy zwracać uwagę na to, co jemy. I wtedy pojawia się pytanie – czy każda pizza jest fast foodem?

Czym jest jedzenie typu fast food?

Współcześnie nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, co dosłownie oznacza określenie fast food, jednak możemy się zastanawiać, jakie rodzaje potraw kwalifikują się pod nazwę tzw. szybkiego jedzenia. Według definicji fast foody to potrawy szybkie w przygotowaniu, które można podać właściwie natychmiast po złożeniu zamówienia. Zazwyczaj odznaczają się wysoką zawartością węglowodanów i tłuszczów, równie wysokim stopniem przetworzenia składników, a także zabójczą dawką kalorii. Do tej kategorii jedzenia zaliczać się więc będą różne rodzaje hamburgerów, zapiekanek, frytek, kebabów, hot dogów oraz, no właśnie, pizzy. A jednak pizza pizzy nie równa – którą z nich można więc nazwać fast foodem, a której nie trzeba sobie odmawiać?

Fast food a pizza

Istnieje wiele rodzajów pizzy, które można dostać na poczekaniu w barach szybkiej obsługi. Często przypominają bardziej pizzerinki bądź zapiekanki niż danie serwowane we włoskiej restauracji, a od prawdziwej pizzy różnią się także jakością składników, z których zostały przyrządzone. Łatwe w przechowywaniu półprodukty posiadają wątpliwy skład zawierający niepsujące się i wysoko przetworzone substancje. Zamiast sera, do przygotowania tego rodzaju pizzy wykorzystuje się zazwyczaj wyroby seropodobne, wytwarzane z mieszaniny mleka i utwardzonych tłuszczów roślinnych, a także odznaczające się niską ceną i równie niską wartością odżywczą. Jeśli właśnie taką szybką przekąskę rozumiemy jako pizze, bez dwóch zdań możemy zakwalifikować ją jako jedzenie typu fast food. Z czego jednak przyrządzana jest prawdziwa włoska pizza?

Pizze przyrządzane według włoskiej receptury, przygotowywane muszą być również z wysokiej jakości włoskich składników – wyjaśnia pracownik pizzerii Złoty Róg z PłockaPrzede wszystkim do ciasta wykorzystujemy oliwę, włoską mąkę oraz świeże drożdże. Nawet sos do smarowania pizzy przygotowujemy sami z pomidorków Pelati, a całość posypujemy prawdziwą mozzarellą.

Czas przygotowania spodu do pizzy wcale nie jest krótki – kto kiedykolwiek robił pizze w domu, ten wie, że ciasto trzeba pozostawić w spokoju na kilka godzin, aby wyrosło. Należy jeszcze przyrządzić sos, posmarować nim spód, posypać serem, pokroić dodatki, poukładać je na pizzy, a potem piec ok. 15 - 30 min. w zależności od grubości ciasta. Cały ten proces niczym nie przypomina szybkiego podgrzewania pizzy w barze szybkiej obsługi, dlatego pizze z pizzerii oraz włoskich restauracji zupełnie nie pasują do definicji fast foodów. Czy oznacza to, że można jeść je bez ograniczeń? Z pewnością nie, ponieważ kluczem do zdrowia jest zbalansowana dieta. Jednak czy można sobie pozwolić na wypad na pizzę raz na jakiś czas, jeżeli dbamy o linię? Jak najbardziej!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas