Artykuł sponsorowany Różnica między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem

Różnica między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem

Odszkodowanie i zadośćuczynienie to tylko z pozoru zbieżne ze sobą terminy. Tak naprawdę znacznie się one od siebie różnią, o czym powinna wiedzieć każda osoba, która walczy np. ze sprawcą wypadku w sądzie. Przyznanie odszkodowania przy likwidacji szkód u ubezpieczyciela nie musi bowiem wiązać się z koniecznością rezygnowania z zadośćuczynienia. Czym zatem ono jest i kiedy można o nie wnosić?

Czym jest odszkodowanie?

Odszkodowanie przede wszystkim dotyczy likwidacji szkody, która ma charakter materialny. Można ją zatem w prosty sposób wycenić tak, aby ubezpieczyciel czy w niektórych sytuacjach sprawca, mógł uregulować swego rodzaju dług wobec poszkodowanego. Odszkodowanie najczęściej stanowi pieniężną równowartość szkody majątkowej, choć obecnie przy niekorzystnych umowach np. OC oraz przy polisach na życie, można natrafić na znacznie zaniżoną sumę. Towarzystwa ubezpieczeniowe wraz ze swoimi rzeczoznawcami skutecznie wyznaczają zakres szkody jako węższy, co nie pokrywa się ze stanem faktycznym. W takich sytuacjach warto korzystać z pomocy specjalnych agencji, które zajmują się dochodzeniem odszkodowań dla swoich klientów. Mogą oni przy tym zażądać dla nich również stosowanego zadośćuczynienia.

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to inaczej rekompensata za doznaną krzywdę, która może mieć wymiar fizycznych lub też psychiczny. Krzywda ta może być rozumiana nawet, jako naruszenie dóbr osobistych. Warto przy tym podkreślić, że zadośćuczynienie ma charakter jednorazowy. Sprawca krzywdy wypłaca zatem je raz, a samo świadczenie może nawet uwzględniać konsekwencje szkody, które mogą ujawnić się w przyszłości. Oszacowanie zadośćuczynienia jest zatem bardzo ciężkie. To dlatego poleca się korzystać z usług takich agencji jak EXPRIMO. Specjaliści z takich centrów odszkodowań wezmą pod uwagę wszystkie istotne czynniki, mogące mieć wpływ na wysokość zadośćuczynienia.

Co o zadośćuczynieniu mówi prawo?

Przepisy prawa stanowią, iż o zadośćuczynienie można występować przede wszystkim w razie uszkodzenia ciała czy przy utracie zdrowia. Mówią o tym regulacje zawarte w art. 445 kodeksu cywilnego. Przy domaganiu się zadośćuczynienia agencje dochodzenia odszkodowań powołują się jednak na innych artykuł. Jest nim art. 448 k.c., który pozwala dochodzić zadośćuczynienia za naruszenie każdego dobra osobistego. Przykładów może być zatem wiele:

  • zadośćuczynienie związane z depresją poszkodowanego po wypadku komunikacyjnym,
  • zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych przy mobbingu,
  • zadośćuczynienie za wypadek przy pracy,
  • zadośćuczynienie za błąd medyczny,
  • zadośćuczynienie za zniszczenie przedmiotu o wartości sentymentalnej.

Szczególnym rodzajem zadośćuczynienia jest to, które za doznaną krzywdę przyznawane jest również rodzinie poszkodowanego. O nie można walczyć głównie w przypadku, kiedy poszkodowany zmarł w wyniku uszkodzenia ciała lub utraty zdrowia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter