Artykuł sponsorowany Przeglądy techniczne i naprawy samochodów w leasingu

Przeglądy techniczne i naprawy samochodów w leasingu

Leasing to jedna z metod finansowania samochodów. Jeśli Ty również zamierzasz z niej skorzystać lub już jesteś po podpisaniu umowy z pewnością nadejdzie moment, w którym należy wykonać przegląd techniczny lub napraw ewentualnych usterek. Jak wygląda wykonywanie przeglądów i serwis leasingowanego samochodu? Po czyjej stronie leży ten obowiązek? Tłumaczymy w poniższym wpisie.

Czym jest leasing?

Leasing samochodu to forma finansowania łącząca w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Finansujący (nazywany również leasingodawcą), przekazuje korzystającemu (nazywanemu również leasingobiorcą) przedmiot na ściśle określony czas, w zamian za ustaloną, comiesięczną kwotę. Korzystający może korzystać z pojazdu na warunkach ustalonych w umowie. Ponadto, nie staje się on właścicielem samochodu. Samochód mu jedynie udostępniony na pewien czas. Po zakończeniu umowy można wykupić leasingowane auto. Zazwyczaj kwota wykupu jest dużo niższa, niż jego wartość rynkowa, dlatego osoby korzystające z leasingu nowego samochodu, najczęściej decydują się na jego zakup.

Kto odpowiada za wykonywanie przeglądów i napraw?

Prawo bardzo precyzyjnie określa to, w jaki sposób powinna wyglądać umowa leasingowa. Z przepisów jasno wynika, że pomimo tego, że leasingobiorca nie jest prawnym właścicielem pojazdu, to jednak po jego stronie leży odpowiedzialność za jego stan. Jeśli po zakończonej umowie nie zdecydujesz się na wykup, samochód musisz oddać w bardzo dobrym stanie, z normalnymi śladami użytkowania. Ewentualnie uszkodzenia, które nie wynikają bezpośrednio z eksploatacji (np. uszkodzona tapicerka) należy naprawić na własną rękę.

Zasady wykonywania przeglądów technicznych i napraw

Jak tłumaczy specjalista z firmy Autonafirmę: Każda firma leasingowa określa zasady użytkowania samochodu w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingowej (OWUL). Dokument obejmuje również reguły wykonywania przeglądów technicznych oraz napraw. Zazwyczaj, finansujący zaznacza, że powinny odbywać się w miejscu, które zaakceptuje producent lub dystrybutor pojazdu. Najczęściej jest to ASO. Ponadto, części wymienne powinny być oryginalne. Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne szczególnie, jeśli samochód po zakończeniu nie zostanie wykupiony, ale również w przypadku pojazdów objętych gwarancją.

Jeśli leasingowany samochód w dalszym ciągu jest objęty gwarancją producenta, prawo do jej skorzystania przysługuje aktualnemu użytkownikowi, czyli leasingobiorcy. Wiąże się to jednak z bezwzględnym stosowaniem zaleceń. Regularne przeglądy gwarancyjne oraz bieżąca wymiana elementów eksploatacyjnych to podstawa do ewentualnego uznania gwarancji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas