Materiał Partnera OC mieszkaniowe – co obejmuje i czy warto je wykupić?

OC mieszkaniowe – co obejmuje i czy warto je wykupić?

Do zakupu polisy na mieszkanie, żadnego właściciela nieruchomości nie trzeba przekonywać. Wiele agencji ubezpieczeniowych oferuje jednak rozszerzenie ochrony o OC mieszkaniowe, dające nam znacznie większy zakres ochrony. Czy warto zdecydować się na OC w życiu prywatnym? W jakich sytuacjach takie ubezpieczenie jest najbardziej opłacalne i jaki jest jego zakres? Sprawdź!

Polisa mieszkaniowa

Standardowa polisę mieszkaniową posiada chyba każdy właściciel mieszkania. Chroni ona nieruchomość, czyli konstrukcję budowlaną oraz stałe elementy wyposażenia – podłogi, ściany, kafelki czy szafy wnękowe. Zakres takiej polisy jest jednak ograniczony – poza pożarami i zalaniami obejmuje kataklizmy środowiskowe, które na naszej szerokości geograficznej nie są częstym zagrożeniem lub zdarzenia losowe, które dość rzadko mają miejsce: uderzenie pioruna, trzęsienie ziemi, przewrócenie drzew czy uderzenie pojazdu w budynek. Jeśli zależy nam na ochronie od włamań lub powodzi, powinniśmy zdecydować się na polisę rozszerzoną.

Agencje ubezpieczeniowe, takie jak Ludzie Z Dbałością Agnieszka Olech często w swojej ofercie mają również wsparcie Assistance, takie jak pomoc fachowców oraz OC w życiu prywatnym. Na czym polega to ostatnie?

OC mieszkaniowe

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w życiu prywatnym to dodatkowy pakiet, który wykupić możemy jedynie, wybierając polisę mieszkaniową. Jest to ochrona, w przypadku gdy sprawcami krzywdy jesteśmy my. Działa to podobnie, jak w przypadku OC samochodowego – do pewnej kwoty koszty pokrywa ubezpieczyciel.

OC w życiu prywatnym chroni nas na wypadek takich zdarzeń jak:

  • zalanie mieszkania sąsiadom,
  • spowodowanie wypadku poprzez nieośnieżenie chodnika przyległego do naszej posesji,
  • czy nawet szkody spowodowane przez nasze dzieci do lat 13 i zwierzęta domowe.

W ogólnym rozrachunku ochrona ta obejmuje wiele czynności z życia codziennego związanych z posiadaniem lokalu mieszkalnego, dzieci, zwierząt, używaniem rowerów, uprawianiem sportu (amatorskim), a nawet użytkowaniem pojazdów podczas wyjazdów.

Dzieci i zwierzęta a ubezpieczenie OC

Grupami, które bardzo doceniają możliwość wykupienia dodatkowej ochrony, są rodzice oraz posiadacze zwierząt. Jeśli należysz do jednej z nich (lub obu), wiesz doskonale, jak wiele szkód potrafią wyrządzić przypadkowo. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek, gdy by nasze dziecko podczas zabawy wyrządziło krzywdę osobom trzecim lub ich mieniu (np. wybiło szybę piłką) lub nasz pupil zareagował agresywnie na przechodnia.

W przypadku właścicieli zwierząt zazwyczaj OC obejmuje gatunki takie jak psy, koty czy konie, mogą być w nim jednak ujęte także mniejsze gatunki jak gryzonie czy rybki.

OC w życiu prywatnym daje komfort i poczucie bezpieczeństwa, warto wiec rozważyć rozszerzenie polisy mieszkaniowej o to ubezpieczenie.

Opracowanie:

Podziel się