Artykuł sponsorowany Niepełnosprawność po wypadku – jak ubezpieczenia na życie mogą nam pomóc?

Niepełnosprawność po wypadku – jak ubezpieczenia na życie mogą nam pomóc?

Ubezpieczenie na życie, choć kojarzy się przede wszystkim z zabezpieczeniem bliskich na wypadek nagłej śmierci ubezpieczonego, może obejmować również dodatkowe warunki. Coraz częściej w jego zakres wchodzi również polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. W jaki sposób takie ubezpieczenie może pomóc w razie niepełnosprawności po wypadku?

Nieszczęśliwy wypadek – czym jest dokładnie?

Definicja nieszczęśliwego wypadku może wydawać się szeroka, jednak z punktu widzenia ubezpieczyciela muszą zostać spełnione określone warunki, aby dane zdarzenie można było za niego uznać.

Nieszczęśliwy wypadek to zatem taki, który:

  • wydarzył się nagle i był niezależny od ubezpieczonego,

  • został wywołany przez czynniki zewnętrzne i niezależne od stanu fizycznego i psychicznego osoby ubezpieczonej,

  • wydarzył się wbrew woli ubezpieczonego,

  • wydarzył się podczas objęcia ubezpieczonego ochroną polisy.

Warto o tym pamiętać, ponieważ w razie wydarzenia skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu ubezpieczyciel z pewnością będzie bacznie przyglądał się jego okolicznościom. Podważone mogą zostać między innymi wypadki pod wpływem alkoholu lub takie, które wydarzyły się w wyniku ryzykownych zachowań czy czynności podejmowanych regularnie (na przykład dźwigania ciężarów w ramach obowiązków zawodowych).

Polisy mogą obejmować nieszczęśliwe wypadki skutkujące uszczerbkiem na zdrowiu. On z kolei jest rozumiany jako stałe lub długotrwałe ograniczenie sprawności fizycznej lub umysłowej, które uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie codziennych czynności i pracę zarobkową.

Znając podstawowe definicje, można przyjrzeć się temu, w jaki sposób polisa na życie może pomóc w omawianych sytuacjach.

Jaką polisę na życie wybrać?

Polisa na życie ze swojej zasady ma pomóc przede wszystkim bliskim osoby, która doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć. Dlatego najwyższe kwoty odszkodowania można otrzymać właśnie w tych dwóch przypadkach. Chodzi o zabezpieczenie sytuacji materialnej rodziny osoby ubezpieczonej, która nie jest w stanie zapewnić jej określonego statusu materialnego.

Jednak ubezpieczenie na życie może pomóc także osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu. Ważne jednak, aby wybrać polisę, która obejmuje taki zakres ochrony. O tym, jak to zrobić, więcej możesz przeczytać tutaj: https://rankomat.pl/zycie/niepelnosprawnosc-po-wypadku-jak-ubezpieczenia-na-zycie-moga-nam-pomoc.

Ubezpieczyciele proponują różne warianty produktów, dlatego trzeba brać pod uwagę to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Podstawowa polisa może uwzględniać wypłatę odszkodowania jedynie w przypadku śmierci. Jeśli zależy Ci na rozszerzeniu ochrony, wybierz odpowiedni wariant. Co możesz zyskać?

Ubezpieczenie na życie a niepełnosprawność po wypadku

Podstawą do wypłaty odszkodowania jest orzeczenie uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Warto jednak mieć na uwadze, że ubezpieczyciele przewidzieli kilka wyłączeń. Ubezpieczony nie otrzyma środków między innymi w przypadku, gdy:

  • podczas wypadku był pod wpływem alkoholu lub narkotyków,

  • prowadził pojazd bez uprawnień,

  • wdał się w bójkę (z wyłączeniem obrony koniecznej),

  • wypadek był skutkiem uprawiania sportu ekstremalnego.

W innych sytuacjach osoba ubezpieczona otrzyma odszkodowanie, które może przeznaczyć na leczenie, rehabilitację lub bieżące wydatki. Co istotne, towarzystwo ubezpieczeniowe nie ingeruje w to, w jaki sposób otrzymane pieniądze będą wydawane.

Dlatego, jeśli nieszczęśliwy wypadek spowoduje u Ciebie niepełnosprawność, otrzymasz środki, które nie tylko możesz przeznaczyć na rehabilitację, ale także możesz je wydawać na potrzeby życiowe. Jest to bardzo istotne w przypadku pozbawienia możliwości wykonywania pracy zarobkowej.

Poszczególni ubezpieczyciele oferują różnego typu polisy, które różnią się od siebie zakresem ochrony. Zwykle produkty podstawowe dotyczą poważniejszych uszczerbków (czyli powyżej 5%), pakiety rozszerzone mogą przewidywać wypłatę środków już w przypadku uszkodzenia ciała w 1%.

Ciekawą opcją jest rozszerzenie ochrony o pakiet assistance, który oprócz kosztów leczenia pokrywa wydatki na codzienne czynności, takie jak opłacenie pomocy psychologicznej, opiekunki do dzieci, czy nawet pomocy domowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas