Materiał Partnera Na co zwracać uwagę podczas planowania zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Na co zwracać uwagę podczas planowania zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Kredyty to jedna z form finansowania zakupu różnych rzeczy. W przypadku, gdy planujemy kupić mieszkanie, dom, działkę albo inną nieruchomość, możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. To jedna z najczęściej pojawiających się ofert banków i innych instytucji finansowych. Jednak wzięcie kredytu hipotecznego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zobacz, co trzeba wiedzieć, zanim zaciągnie się taki kredyt.

Jak zdolność kredytowa wpływa na kredyt hipoteczny?

Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego, bank z pewnością sprawdzi naszą zdolność kredytową. Jej podstawowym elementem są zarobki. Chodzi tu nie tylko o to, ile zarabiamy, lecz również, jaką mamy umowę. Banki zazwyczaj oczekują od swoich klientów, by ci mieli umowę o pracę, a najlepiej, aby była ona podpisana na czas nieokreślony. Wtedy bank ma większą pewność, że będziemy w stanie spłacać raty kredytu. Jednak o kredyty hipoteczne ubiegają się także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji dość często wymagane jest dokumentacji z co najmniej 12 miesięcy, a nawet i więcej. W przypadku osób pracujących na podstawie umowy zlecenie oraz o dzieło bank zwraca uwagę na to, jak długo pracujemy na takich warunkach i czy otrzymujemy regularnie wpływy na konto z tytułu umowy. Ważne jest to, by wpłaty na konto miały miejsce co miesiąc. Przy szacowaniu zdolności kredytowej banki zwracają także uwagę na to, czy mamy już zaciągnięty jakiś kredyt i czy spłacamy go regularnie. Niekiedy bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego, jeżeli w obecnej chwili mamy zbyt duże zobowiązania kredytowe.

Wkład własny na zakup nieruchomości a kredyt hipoteczny

Pieniądze, jakie możemy zdobyć z tytułu kredytu hipotecznego, przeznaczone są na zakup nieruchomości, czyli mieszkania, domu lub działki, na której wybudujemy dom. Jednak bank nie pożyczy nam wszystkich pieniędzy na zrealizowanie tej inwestycji. W większości przypadków od osób chcących zaciągnąć kredyt wymaga się odpowiedniego wkładu własnego na zakup nieruchomości. Przez wkład własny rozumie się pewność ilość pieniędzy, jaką możemy wyłożyć z własnej kieszeni na zakup mieszkania lub domu. Jak informuje ekspert od kredytów z firmy Finanse i Ubezpieczenia Agnieszka Orłowski z Rzeszowa, banki zwykle wymagają, aby wkład własny wynosić 20% wartości nieruchomości, aczkolwiek jego wysokość może się zmieniać i różnić w rozmaitych placówkach.

Jak zabezpieczyć się na wypadek nieotrzymania kredytu hipotecznego?

Starając się o kredyt na mieszkanie lub dom, niekiedy mamy możliwość skorzystania z oferty jednego albo dwóch banków. Wtedy też istnieje większe ryzyko, że nie otrzymamy pieniędzy na zakup nieruchomości. Dlatego ważne jest zabezpieczenie się na taką ewentualność. Należy to zrobić poprzez umieszczenie w umowie przedwstępnej odpowiednich zapisów. Czego mogą one dotyczyć? Na przykład zwrotu wpłaconych przez nas pieniędzy (wkład własny) od dewelopera w sytuacji, gdy bank odmówi nam udzielenia kredytu. Jeżeli nie zabezpieczymy się we właściwy sposób, możemy stracić pieniądze.

Opracowanie:

Finanse i Ubezpieczenia Agnieszka Orłowski

Rzeszów , Zamkowa 2

  • tel. 530 869 381

Podziel się