Artykuł sponsorowany Kiedy trzeba ubezpieczyć mieszkanie?

Kiedy trzeba ubezpieczyć mieszkanie?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że warto ubezpieczyć mieszkanie. Dla wielu z nas nieruchomość jest największym i najcenniejszym zarazem składnikiem majątku. Polisa mieszkaniowa nie kosztuje dużo, a daje nam pewność, że na wypadek np. zalania czy pożaru, otrzymamy środki na remont lokalu. Tego typu zdarzenia nie należą przecież do rzadkości. Ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, ale od tej zasady jest jeden wyjątek. Jaki?

Co obejmuje polisa mieszkaniowa?

Polisa mieszkaniowa może chronić naszą nieruchomość w mniejszym lub większym zakresie. Ubezpieczenie w podstawowej wersji obejmuje jedynie mury i elementy stałe lokalu. Oznacza to, że jeśli np. w wyniku zalania ucierpią ściany i podłogi mieszkania, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze na ich renowację. Jeżeli jednak zniszczeniu ulegną także meble i sprzęty AGD – ich naprawę lub zakup nowego wyposażenia będziemy musieli sfinansować sami. Dlatego też najlepiej zdecydować się na polisę mieszkaniową w wersji rozszerzonej, dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Specjaliści zalecają, by ubezpieczyć mieszkanie od wszystkich ryzyk – tych związanych z naturalnymi zdarzeniami losowymi oraz tych wynikających z działalności osób trzecich (kradzież, włamanie, wandalizm). Szeroki wybór ubezpieczeń nieruchomości można znaleźć w agencji Chynasińska-Ubezpieczenia w Głogowie.

Kiedy zakup polisy mieszkaniowej jest konieczny?

Zakup polisy mieszkaniowej jest obowiązkowy w sytuacji, gdy kupujemy nieruchomość na kredyt hipoteczny. Polisa stanowi wówczas zabezpieczenie dla banku, a jej wysokość powinna opiewać na sumę równą wartości rynkowej nieruchomości. Prawa do odszkodowania zostaną przeniesione na bank przy pomocy odpowiedniego dokumentu – cesji. Warto zaznaczyć, że kredytobiorca ma prawo do zakupu polisy mieszkaniowej w dowolnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Nie musi tym samym skorzystać z oferty zaproponowanej mu przez bank.

Z ubezpieczeniem jakich nieruchomości możemy mieć problem?

Standardowe ubezpieczenie nie obejmuje domów o konstrukcji drewnianej ani nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Problem z ubezpieczeniem budynku mogą mieć też właściciele domów holenderskich, czyli takich, które nie są na stałe związane z gruntem. Oprócz tego agencja może nie zgodzić się na ubezpieczenie nieruchomości znajdującej się na terenie ogródków działkowych. A kiedy nie dostaniemy pieniędzy z polisy? W przypadku mieszkania ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, jeśli okaże się, że to właściciel nieruchomości dopuścił się do umyślnego wyrządzenia szkody lub, gdy specjaliści udowodnią mu, że nie dopełnił obowiązków związanych z prawidłową konserwacją lokalu.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas