Artykuł sponsorowany Kiedy można unieważnić kredyt we frankach?

Kiedy można unieważnić kredyt we frankach?

Kredyty we frankach szwajcarskich cieszyły się dużą popularnością, szczególnie przed 2008 rokiem. Niestety, z czasem okazało się, że początkowo obiecujące warunki umowy są niekorzystne dla kredytobiorców, a niejednokrotnie wręcz sprzeczne z obowiązującym prawem. Instytucją, dzięki której możliwe jest uwolnienie się od kredytu we frankach, jest jego unieważnienie. Kiedy można unieważnić kredyt zaciągnięty we frankach?

Niedozwolone klauzule umowne

Unieważnienie kredytu we frankach może nastąpić jedynie na drodze sądowej. Pomimo tego, że sądy są z reguły przychylnie nastawione do frankowiczów i wydają wyroki na ich korzyść, należy pamiętać, że nie każdy kredyt we frankach będzie mógł zostać unieważniony.

Unieważnienie kredytu we frankach możliwe jest tylko wtedy, gdy zawiera on niedozwolone klauzule umowne. Są to takie zapisy, które nie zostały indywidualnie ustalone z konsumentem, w tym wypadku kredytobiorcą, a które kształtują prawa i obowiązki tego konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, naruszając jego interesy w sposób rażący.

Jednym z przykładów takich postanowień w umowach zawieranych o kredyt we frankach, jest niejasne sprecyzowanie kwestii, czy kredyt udzielony został we frankach, czy w złotówkach. Inny przykład to sformułowanie, z którego wynika, że bank może dowolnie kształtować wysokość poszczególnych rat kredytu.

Aby mieć pewność, że zawarta umowa zawiera niedozwolone postanowienia i jest podstawą do unieważnienia kredytu, warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Jednym z miejsc, w którym można uzyskać pomoc w sprawie kredytu we frankach, jest firma windykacyjna Blitz Profit z Poznania. Pracujący tam specjaliści po przeanalizowaniu umowy doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie.

Skutki unieważnienia kredytu we frankach

Unieważnienie kredytu, choć uwalnia od długów, nie jest rozwiązaniem bez wad. Sądowe unieważnienie traktowane jest tak, jakoby do zawarcia umowy w ogóle nie doszło. Oznacza to więc, że frankowicz będzie zobowiązany do oddania bankowi całej kwoty, jaką uzyskał w ramach udzielonego kredytu, a bank będzie zobowiązany do zwrotu kwoty, jaką nadpłacił konsument w ramach odsetek.

Dla przykładu, jeśli konsument wziął kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, to taką kwotę musi zwrócić bankowi. Oczywiście nie musi on dokonywać spłaty na raz. Istnieje bowiem możliwość rozłożenia spłaty zobowiązania na raty. Jeśli do momentu unieważnienia frankowicz spłacił na przykład 370 tysięcy złotych, to bank zobowiązany będzie do zwrócenia mu nadwyżki, w tym przypadku 70 tysięcy złotych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas