Artykuł sponsorowany Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Nie wiesz w jakim banku najlepiej wziąć kredyt? Pokazujemy w jaki sposób sprawdzić gdzie jest najtańszy kredyt i jakimi czynnikami kierować się przy wyborze kredytu gotówkowego. Sprawdź też ranking najtańszych kredytów na wrzesień 2020 roku!

Ranking najtańszych kredytów gotówkowych wrzesień 2020

Jeśli szukasz najlepszej oferty kredytu gotówkowego, to przygotowaliśmy zestawienie najtańszych ofert bankowych uszeregowanych według czynnika RRSO. Dane w rankingu pochodzą z oficjalnych stron banków. Pamiętaj, że w przypadku innych kwot i czasu spłaty pozycje banków na liście najtańszych kredytodawców mogą się zmieniać! Oferta cenowa banków zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc, a już na pewno ulega całkowitej zmianie z kwartału na kwartał. Przy wyborze kredytu warto też kierować się również innymi czynnikami niż cena, takimi jak łatwość wnioskowania, przyznawalność, czy dodatkowe produkty i promocje bankowe.Przechwytywanie

Od czego zależy cena kredytu gotówkowego?

Dla wielu osób może to być rozczarowanie, ale cena kredytu gotówkowego zależy głównie nie od polityki cenowej banku, a od naszej osobistej zdolności i historii kredytowej. Wyliczenie ceny kredytu nie przypomina oszacowania ceny towarów w sklepie czy nawet usług. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim\(art. 8) wartość RRSO służącą do porównywania produktów finansowych podaje się w oparciu o spodziewane parametry ⅔ udzielonych kredytów, czyli tzw. reprezentatywny przykład. Oznacza to, że nie wszyscy klienci otrzymają kredyt na takich warunkach, jak są podawane w reklamie przez banki. Są to jedynie wartości orientacyjne.

Od tej zasady zdarzają się wyjątki, takie jak promocje bankowe. W przypadku niektórych promocji kredyty mogą być udzielane tylko po z góry określonych parametrach. Nie oznacza to jeszcze, że każdy może taki promocyjny kredyt otrzymać. Dostaną go jedynie osoby, które spełniają odpowiednie warunki kredytowe. Osobom, które nie kwalifikują się do otrzymania kredytu na promocyjnych warunkach, a wyrażą zgodę na działania marketingowe banku, zapewne zostanie zaproponowany niepromocyjny kredyt na gorszych warunkach cenowych,  lub inny produkt bankowy, taki jak konto osobiste,

W jaki sposób znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy

W związku z tym, że cena kredytu zależy najbardziej od indywidualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy, to ciężko jest samodzielnie znaleźć najtańszy kredyt. Wiele zależy od wewnętrznych systemów danego banku. Niektóre z nich uwzględniają pewne czynniki, a inne nie. Takim decydującym o cenie czynniku może być określony zawód (np. strażak), który w jednym banku nie ma wpływu na cenę kredytu, a w drugim na wpływ negatywny. Z tego powodu cena, przyznawalność oraz koszt kredytu do pewnego stopnia mogą różnić się pomiędzy bankami.

Drugim czynnikiem mającym wpływ na cenę produktu finansowego jest oczywiście marża banku, czyli to, ile bank na danym kredycie zarabia. Tu faktycznie można szukać oszczędności. Do porównania ceny kredytów sprawdzają się internetowe narzędzia takie jak kalkulator kredytowy. Kalkulator uwzględnia kilkanaście produktów i od razu wylicza, w którym banku najlepiej jest złożyć wniosek kredytowy. Pozwala to na oszczędność czasu oraz sprawia, że mamy potencjalnie silniejszą pozycję w negocjacjach z bankiem. W końcu w porównywarce czeka kilkanaście innych firm, które rywalizują o względy klientów ceną, przez co to właśnie w porównywarkach można znaleźć najtańsze kredyty gotówkowe.

Najtańszymi typami kredytów gotówkowych są debet oraz karta kredytowa . Ich spłata jest tania albo nawet darmowa pod warunkiem dochowania określonego terminu spłaty zadłużenia. W przeciwieństwie do typowych kredytów gotówkowych debet oraz karta kredytowa są przeznaczane głównie na konsumpcję i są zawierane na stosunkowo niskie kwoty. Są to więc produkty, w przypadku których banki liczą na ich częste, intensywne wykorzystanie. Faktem jednak jest, że są finansowo dużo bardziej opłacalne od zwykłych kredytów gotówkowych. Ich typowe RRSO wynosi około 7-8%.

Czy najtańszy kredyt to faktycznie najlepszy?

Przy wyborze kredytu klienci najczęściej kierują się jego ceną. To oczywiste - każdy chce płacić za pożyczkę jak najmniej. Jednak gdy różnice w cenie kredytu są stosunkowo niewielkie, być może warto jest zwrócić uwagę również na inne czynniki. Wśród ułatwień, które banki mogą zapewnić klientowi można wymienić możliwość wnioskowania online oraz uproszczone formalności. Najnowocześniejsze z bankowych instytucji pozwalają na weryfikację zarobków przez wyciąg z konta - bez żadnych zaświadczeń z pracy czy innych dokumentów potwierdzających dochody. Informacje tego typu można z łatwością odnaleźć na profesjonalnych portalach kredytowych, takich jak pozyczkaportal.

Najważniejszym z nich jest ubezpieczenie kredytu. Ubezpieczenie daje bankowi gwarancję, że kredyt zostanie spłacony nawet w przypadku, gdy nie będziemy mogli z losowych przyczyn zrobić tego osobiście. Dzięki temu banki nieco obniżają marżę kredytu w zamian za ubezpieczenie. Wiele osób nie chce narażać swoich bliskich na ewentualną spłatę kredytu, dlatego chętnie korzystają z ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę na ten czynnik, gdyż zakres ubezpieczenia może radykalnie różnić się w poszczególnych bankach. Mówiąc krótko w niektóre z ubezpieczeń do kredytów mają tyle wyłączeń (zdarzeń, przy których ubezpieczenie nie zostanie wypłacone), że raczej nie opłaca się ich wykupywać. Takie ubezpieczenie chroni jedynie interesy banku, a nie kredytobiorcy. Jeśli jesteśmy zdecydowani na ubezpieczenie, to pamiętajmy, żeby zawsze uważnie przeczytać przynajmniej kartę ubezpieczenia!

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu?

W ramach ofert promocyjnych, czyli właśnie najtańszych kredytów, banki często zawierają pewien ‘haczyk’. Warunkiem obniżonej marży kredytodawcy jest wtedy konieczność skorzystania z dodatkowych produktów banku. Najczęściej jest to konieczność założenia konta. Bank liczy na to, że jeśli pożyczka wpłynie na ‘jego’ konto, to klient zacznie z niego aktywnie korzystać. Skłonić do tego mają dodatkowe opłaty za nieaktywność na koncie, które nie zawsze są  ujmowane w RRSO, choć poniekąd wymaga tego ustawa o kredycie konsumenckim. Przeniesienie konta do nowego banku wcale nie jest szczególnie kłopotliwe, dlatego jak najbardziej warto  z takich promocji korzystać. W dodatku ewentualne opłaty za konto nie są szczególnie dotkliwe w porównaniu do kosztów kredytu, więc nawet płatne konto w ostatecznym rozrachunku może się opłacać.

Przydatną promocją, szczególnie przy kredytach z wyższą ratą, są tzw. wakacje kredytowe. Jest to zawieszenie spłaty kredytu na miesiąc czy kilka miesięcy. Pozwala to właśnie na np. wyjazd na wakacje, czy po prostu chwilową ulgę finansową.

Oprócz promocji i dodatkowych produktów bankowych warto też zwrócić uwagę na jakość obsługi klienta. Jeśli z pracownikami banku nie da się w żaden sposób porozumieć, umowy są napisane w niejasny sposób, a w naszej okolicy nie ma placówki banku to być może warto zostawić swoje pieniądze w innym banku?


Materiał partnera

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas