Artykuł sponsorowany Jak wybrać i założyć korzystne konto bankowe dla firmy?

Jak wybrać i założyć korzystne konto bankowe dla firmy?

Obecne przepisy zwalniają z obowiązku posiadania konta firmowego jedynie mikroprzedsiębiorców. Wszyscy pozostali są zobligowani to posiadania aktywnego rachunku w dowolnym banku. Odgrywa to istotną rolę w przypadku czynnych podatników VAT i systemu split-payment. Wybierając najkorzystniejszą ofertę, warto zasięgnąć rady doświadczonego pośrednika finansowego, który zaproponuje produkt jak najbardziej dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa.

Obowiązek konta firmowego

Nie wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do posiadania firmowego rachunku bankowego. Nie muszą ich zakładać podmioty, które w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniały mniej niż 10 pracowników, a ich dochody netto w danym roku rozliczeniowym nie przekroczyły 2 milionów euro. Ponadto korzystanie z konta nie jest konieczne, jeśli wartość jednej transakcji nie przekracza 15 tysięcy złotych. W pozostałych przypadkach każda firma musi posiadać aktywny rachunek bankowy. W szczególności dotyczy to przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani jako czynni płatnicy podatku VAT. Ma to znaczenie w obliczu obowiązującego od września ubiegłego roku systemu split-payment. Przepisy prawa nie regulują, że właściciel firmy nie może korzystać z konta prywatnego, aczkolwiek w regulaminach banków istnieją zakazy wykorzystywania takiego rachunku do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wybór korzystnej oferty

Warto dobrze przemyśleć decyzję o otworzeniu rachunku formowego w konkretnym banku. Ewentualna późniejsza zmiana operatora naszego konta wiąże się z aktualizacją danych w wielu miejscach – fakturach VAT, urzędach oraz drukach firmowych, co może przysporzyć niepotrzebnego zamieszania. Podczas wyboru najlepszej oferty warto kierować się nie tylko niskimi opłatami związanymi z prowadzeniem konta, korzystaniem z karty oraz wypłatami z bankomatów. Istotną rolę odgrywa także sprawna, jak również rzetelna obsługa klienta. W razie problemów technicznych podczas korzystania z usług bankowych liczy się przede wszystkim czas, aby przedsiębiorca nie pozostał z zablokowanym dostępem do swoich środków. W podjęciu korzystnej dla nas decyzji może nas wspomóc doświadczony pracownik finansów na przykład w Placówce Partnerskiej Nr 1 Santander Bank Polska, znajdującej się w Kudowie-Zdroju.

Formalności otwarcia rachunku

Do podpisania umowy z reguły banki wymagają dowodu osobistego, zaświadczenia o wpisie do rejestru firm, a także wzór podpisu. Natomiast spółki prawa handlowego powinny dysponować również aktem zawiązania spółki, jak i aktualnym odpisem z KRS. Po otwarciu rachunku przedsiębiorca musi zgłosić jego numer do urzędów. W przypadku firm zarejestrowanych w CEIDG wystarczy uzupełnić te dane w formularzu rejestracyjnym lub zmianowym. Działalności gospodarcze wpisane do KRS w zależności od rodzaju prawnego muszą złożyć w urzędzie skarbowym NIP-2 bądź NIP-8. Dzięki obowiązującemu obecnie systemowi podzielonej płatności do każdego firmowego konta bankowego przedsiębiorcy, który jest VAT-owcem, zostanie wygenerowany automatycznie rachunek VAT.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas