Artykuł sponsorowany Jak przygotować się do wyjazdu za granicę

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę

Podróż służbowa, poszukiwanie pracy, wymiana studencka to tylko kilka z wielu powodów, dla których odbywamy zagraniczne podróże. Pierwszy w życiu wyjazd do innego kraju może być dość stresujący, a wtedy łatwo o czymś zapomnieć czy nie dopełnić istotnych formalności. Czytając poniższy artykuł, dowiecie się, o czym powinniście pamiętać podczas przygotowań.

Niezbędne dokumenty

To podstawa jakiegokolwiek zagranicznego wyjazdu. Nawet otwarte granice wewnątrz Unii Europejskiej nie zwalniają nas z obowiązku posiadania dowodu osobistego. Jeśli podróż odbywamy własnym samochodem, potrzebne nam będzie również prawo jazdy, niekiedy też Zielona Karta. W zależności od kraju konsulat lub wydział komunikacji wyda nam wtórnik we wzorze obowiązującym dla danego kraju. Międzynarodowe prawo jazdy jest natomiast niezbędne, gdy wyjeżdżamy poza Europę. Zarówno na starym kontynencie, jak i innych częściach świata podróżowanie jest możliwe na podstawie paszportu. Niektóre kraje wymagają ponadto uzyskania wizy. Ta wydawana jest zazwyczaj na konkretny okres. Pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę na datę ważności wszelkich dokumentów potwierdzających naszą tożsamość – termin ten nie może przypadać na czas naszego wyjazdu.

Kolejna kwestia to pieniądze. Niezależenie od powodów podróży, nie możemy opuścić kraju z pustymi rękami. Musimy mieć gotówkę, którą zapłacimy za jedzenie, nocleg czy inne potrzebne nam rzeczy. Dlatego wizyta w miejscu takim jak warszawski Kantor Wiek to konieczność. Kursy walut mogą ulegać zmianom, dlatego dobrze jest przed wymianą obserwować, czy mają tendencję spadkową lub wzrostową i na tej podstawie dokonać transakcji w odpowiednim momencie. Konto walutowe nie jest niezawodnym rozwiązaniem. W razie awarii terminali płatniczych czy braku możliwości płacenia bezgotówkowo zostaniemy bez środków. Zakup waluty kraju, do którego jedziemy jest opcją znacznie bezpieczniejszą.

Znajomość języka obcego

To konieczność, szczególnie jeśli nasz wyjazd związany jest z pracą zarobkową. Umiejętność skutecznego komunikowania się to podstawa naszego funkcjonowania. Bez tego nie bylibyśmy w stanie wynająć pokoju w hotelu, sprawdzić rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, zamówić posiłku w restauracji. Nie musimy przy tym wysławiać się płynnie, ale podstawowe zwroty i terminy związane z codziennym życiem i wykonywanymi obowiązkami powinniśmy opanować przed wyjazdem. W razie trudności wspomagać możemy się smartfonem – istnieje wiele aplikacji służących do tłumaczenia wypowiedzi na bieżąco.

Standard stanowi język angielski, którego używa się w większości krajów świata jako narzędzia do komunikacji z obcokrajowcami właśnie. Dla wielu narodów nadal nie jest to jednak ojczysta mowa i może się zdarzyć, że spotkamy kogoś, kto się nim nie posługuje. I tak podczas zakupów w małym sklepie może się okazać, że oprócz obcej waluty potrzebujemy jeszcze słów, by porozumieć się ze sprzedawcą. Dlatego dobrze, jeśli zaznajomimy się z językiem urzędowym kraju, do którego jedziemy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas