Artykuł sponsorowany Dzięki tej wiedzy nie przepłacisz za OC i AC

Dzięki tej wiedzy nie przepłacisz za OC i AC

Ubezpieczenie pojazdu jest niezmiernie ważne dla każdego użytkownika. Polisa OC jest obowiązkowa, natomiast jeśli zależy Ci na szerszym zakresie ochrony, warto wykupić także AC. Co zrobić, by nie przepłacić za polisę? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie OC – co ma wpływ na cenę i jaki zakres ochrony obejmuje?

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli aut i za jej brak grozi mandat. Bez względu na to czy korzystasz z auta regularnie, czy tylko okresowo, musisz posiadać ubezpieczenie przez cały rok. OC ma za zadanie chronić Cię przed ponoszeniem kosztów naprawy pojazdu osoby trzeciej, które ucierpiało w wyniku ruchu Twojego auta. Niestety za naprawę auta będziesz musiał w tym wypadku zapłacić sam. Jeśli chcesz mieć zapewnioną pomoc także, gdy to Twoje auto ucierpi, warto wykupić polisę AC, NNW i assistance. Wówczas otrzymasz wsparcie także w takich sytuacjach jak kradzież pojazdu, zniszczenie lub uszkodzenie w wyniku stłuczki, aktu wandalizmu czy działań sił natury, np. podczas burzy z gradem. W zależności od firmy ubezpieczeniowej i rodzaju produktu zakres ochrony może być różny, to samo dotyczy ceny. Co najczęściej ma wpływ na jej wysokość? Są to:

  • Wiek właściciela auta i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych;

  • Marka pojazdu oraz model;

  • Przebieg auta i jego wiek;

  • Rodzaj i pojemność silnika

  • Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu.

W zależności od ubezpieczalni inne czynniki mogą być brane pod uwagę podczas wyceny. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami umowy.

Jak nie przepłacać za polisę ubezpieczeniową auta?

Bez względu na to, czy wybrałeś opcję samego OC, czy z rozszerzeniem w postaci AC, NNW i assistance, różnice w cenach między ofertami w poszczególnych ubezpieczalniach mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń. Możesz w ten sposób nie tylko wybrać najkorzystniejszą ofertę, ale też dokonać wszelkich formalności związanych z zakupem. Niektórych z nas niepokoi fakt konieczności podawania swoich danych osobowych podczas wyceny. Trzeba mieć tę świadomość, że podanie ich pozwala na uzyskanie jak najdokładniej dopasowanej, wiarygodnej oferty. Jeśli zdecydujesz się na kalkulator oc bez podawania danych, otrzymane wyliczenia będą miały jedynie charakter szacunkowy. Tylko dokładne i prawdziwe dane pozwolą ustalić rzeczywistą wysokość składki, którą zapłacisz, ubezpieczając swój samochód. Dodatkowo, podanie nie tylko obowiązkowych, ale także obligatoryjnych danych może być pomocne i przysłużyć się np. do możliwości szybkiego kontaktu ubezpieczyciela z Tobą.

Kupno używanego samochodu a polisa OC poprzedniego właściciela

Kupując używany samochód, można kontynuować obecną polisę OC, którą wykupił poprzedni właściciel lub zdecydować się na zakup nowej. Kiedy warto ją kontynuować? Możesz zrobić to zarówno, gdy polisa za chwilę się kończy i nie chcesz przegapić tego momentu, jak i gdy do jej wygaśnięcia zostało jeszcze sporo czasu. Wszystko zależy od jej warunków i od tego jaka opcja jest dla Ciebie wygodniejsza. Musisz pamiętać, że w sytuacji, gdy zmienia się właściciel, polisa nie zostanie przedłużona automatycznie. Po jej zakończeniu musisz podpisać nową umowę z ubezpieczycielem. Zwróć uwagę, by pomiędzy polisami nie było nawet dnia przerwy. Ciągłość ubezpieczenia jest bardzo ważna, a jej brak może skutkować mandatem. Jeśli do terminu zakończenia polisy pozostał długi czas, a Ty zdecydujesz się na pozostanie przy obecnym ubezpieczeniu, musisz liczyć się z ewentualną rekalkulacją składki, czyli jej ponowne wyliczenie z uwzględnieniem Twoich danych. Może się zdarzyć, że mimo opłacenia pełnej składki przez poprzedniego właściciela, będziesz musiał dopłacić należną kwotę. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat OC, znajdziesz je na stronie Ubezpieczeniaonline.pl (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/kupno-samochodu-bez-oc-o-czym-trzeba-pamietac/557.html).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas