Materiał Partnera Co grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Co grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to zawsze wydatek, którego jednak nie możemy uniknąć. Polisa OC w przypadku własnego auta to gwarancja bezpieczeństwa finansowego w trakcie kolizji czy wypadku. Okazuje się też, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej, wzrosły również kary za brak ubezpieczenia OC. Jakie są obecnie i w jaki sposób się je wylicza?

Kosztowne zagapienie

Większość towarzystw ubezpieczeniowych przypomina o upływającym terminie ważności polisy OC, w związku z czym właściciel pojazdu może przygotować się do zapłaty kolejnych składek lub poszukać innego ubezpieczyciela, oferującego lepsze, korzystniejsze warunki. W przypadku braku chęci do nabycia takiej polisy, na posiadacza samochodu może zostać nałożony spory mandat. Jego wysokość zależy nie tylko od typu pojazdu, ale też od czasu, przez który składka nie była opłacana. Im dłużej auto nie miało wykupionego obowiązkowego OC, tym wyższa będzie grzywna. Oblicza się ją również na podstawie pensji minimalnej, która w roku 2018 wynosi już 2100 zł brutto. Co ciekawe, wysokość mandatu zmieniła się diametralnie na przestrzeni zaledwie ostatnich pięciu lat. Jeszcze w 2012 roku maksymalna grzywna, jaką można było otrzymać za brak obowiązkowej składki, wynosiła 3000 zł, natomiast obecnie jest to już 4200 zł. Jest to dwukrotność pensji minimalnej, która obowiązuje właścicieli pojazdów osobowych – w przypadku ciężarówek wartość płacy potraja się, co daje grzywnę na poziomie 6600 zł. Jak się więc okazuje, należy posiadać ubezpieczenie OC, by uniknąć kosztownego mandatu. Warto wybrać odpowiedniego agenta ubezpieczeniowego, który pozwoli znaleźć najkorzystniejszą na rynku ofertę. Centrum Ubezpieczeń Krzysztof Pierzchała to firma posiadająca niezbędne doświadczenie w branży, umożliwiające dopasowanie składki do potrzeb i możliwości finansowych danego klienta.

Ważny obowiązek

Wysoka grzywna za brak OC nie jest jednak jedynym i z pewnością nie powinna być priorytetowym czynnikiem, jaki ma wpływać na chęć płacenia składki. Przede wszystkim taka polisa daje gwarancję zabezpieczenia finansowego w przypadku kolizji czy wypadku spowodowanego nie z naszej winy. Dzięki temu nie musimy obawiać się wysokich kosztów naprawy zniszczonego samochodu – całość zostanie pokryta z polisy sprawcy. Warto o tym pamiętać i opłacać ubezpieczenie komunikacyjne. Jego brak wiąże się ze sporymi problemami wtedy, gdy to my spowodujemy zdarzenie drogowe – musimy zapłacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni, a policja dodatkowo nałoży na nas mandat. Okazuje się więc, że ubezpieczenie OC to wprawdzie często dość kosztowny obowiązek, jednak posiadanie tej polisy daje szereg korzyści i uwalnia od kłopotliwych sytuacji.

Podziel się