Materiał Partnera Typowe problemy z pralką, czyli kiedy wezwać fachowca?

Typowe problemy z pralką, czyli kiedy wezwać fachowca?

Nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego znacznie ułatwiają nam życie, a nawet wyręczają od wykonywania niektórych czynności. Takim właśnie urządzeniem jest pralka, bez której ciężko wręcz wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Wygodę posiadania pralki doceniamy zwłaszcza wtedy, kiedy urządzenie to ulegnie niespodziewanej awarii. O ile upranie bielizny w umywalce nie jest dużym wyzwaniem, to już zrobienie tego samego z parą jeansów jest niezwykle trudne i niewygodne. Jakich problemów najczęściej przysparza nam pralka i co z tym zrobić?

Pralka brudzi ubrania

Głównym zadaniem każdej pralki jest dbałość o czystość naszej odzieży i tekstyliów. Niestety czasem zdarza się tak, że po skończonym praniu, wyciągamy z bębna ubrania, które noszą na sobie nieestetyczne, osadowe plamy. Przyczyną może być nadmiar detergentów, które dodajemy do prania. Wbrew pozorom, więcej nie znaczy lepiej. Gdy pierzemy w niskich temperaturach, środki chemiczne nie zdążą się rozpuścić, czego efektem są właśnie zacieki na tkaninach.

Plamy na ubraniach mogą powstawać też w wyniku zapchanego filtra pralki lub węża odpływowego. Należy regularnie kontrolować czystość tych elementów i w razie potrzeby usuwać nagromadzone tam zanieczyszczenia. Jak informuje specjalista z firmy Amar – zapchany filtr może stać się przyczyną większych problemów. Urządzenie może przestać odprowadzać wodę, co często kończy się zalaniem łazienki.

Pralka nie reaguje na polecenia

Można śmiało stwierdzić, że programator to mózg każdej pralki. Dzięki niemu możemy dobierać cykl prania odpowiedni dla danego rodzaju tkanin i stopnia ich zabrudzenia. Niestety elektronika urządzenia bardzo często zawodzi. Uszkodzony programator sprawia, że pralka nie reaguje na polecenia, zawiesza się w trakcie prania lub pomija jego poszczególne etapy np. nie przechodzi samoistnie do wirowania. Takiej usterki nie uda nam się raczej naprawić samodzielnie. Jest to zadanie dla doświadczonego fachowca, który wymieni programator na nowy.

Pralka hałasuje podczas wirowania

Nadmierny hałas pralki podczas wirowania spowodowany jest zazwyczaj poluzowaniem się śrub, które utrzymują bęben na miejscu. Elementy te należy dokręcić, by bęben był bardziej stabilny podczas pracy urządzenia. Inną przyczyną tego typu usterki może być brak odpowiedniego wypoziomowania. Warto rozważyć również, czy źródłem hałasu nie są zużyte łożyska lub amortyzatory. Konieczna będzie wówczas ich wymiana.

Fachowiec potrzebny od zaraz

Pralka jest urządzeniem, którego nieprawidłowości w pracy, jesteśmy w stanie niemalże od razu wychwycić. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, nie warto zwlekać z wizytą serwisanta. Urządzenie nie naprawi się samo, a niewielu użytkowników pralek dysponuje wiedzą, która pozwoliłaby im na samodzielną reperację urządzenia. Pamiętajmy, że z pozoru błaha usterka może mieć negatywny wpływ na kondycję techniczną całej pralki, a naprawa głównych podzespołów wiąże się z dużym kosztem.

Opracowanie:

Amar Serwis AGD

Łódź , Dubois 115

Podziel się