Artykuł sponsorowany Rodzaje i zastosowanie transformatorów toroidalnych

Rodzaje i zastosowanie transformatorów toroidalnych

Transformatory toroidalne to stosunkowo proste urządzenia, które są podzespołami w wielu rodzajach sprzętu elektronicznego. Występują na przykład w systemach oświetleniowych albo telewizorach. Mimo prostej budowy potrafią przesyłać prąd dosyć efektywnie i zmieniać napięcie. W jaki sposób skonstruowany jest taki transformator i gdzie znajduje on powszechne zastosowanie?

Co to jest toroidalny transformator i jaka jest jego budowa?

Transformator toroidalny zbudowany jest z owalnego rdzenia i co najmniej dwóch uzwojeń, które go oplatają. Rdzeń najczęściej wykonany jest z blachy krzemowej i pokryty polimerem. W zbudowanym w ten sposób transformatorze straty energii są zminimalizowane, a hałas, które emituje urządzeniem z tego typu transformatorem, jest niewielki. Plusem modelu toroidalnego okazuje się niewielka waga, spowodowana małą liczbą komponentów, co odróżnia go od innych transformatorów. To, że ma krótkie uzwojenie, sprawia, że transportowanie mocy odbywa się stabilnie.

Szeroką gamę różnego rodzaju transformatorów, w tym również toroidalnych, oferują dobre firmy produkcyjne, takie jak ELTII. Świadczą one też usługi polegające na uzwajaniu cewek, wykonywaniu cewek nietypowych, a także konstruowaniu transformatorów o danych parametrach.

Jakie są rodzaje toroidalnych transformatorów?

Jest kilka typów transformatorów toroidalnych. Podział zależy głównie od rodzaju sieci, w której pracują. W takich przypadkach można rozróżnić transformatory jednofazowe lub trójfazowe. Inny podział polega na rozgraniczeniu pod względem materiałów, z jakich zostały one zbudowane. Tak więc na przykład mówi się wtedy o transformatorach magnetycznych i elektrostatycznych, urządzeniach z zabezpieczeniem termicznym, transformatorach z układem miękkiego startu, czy też urządzeniach hermetyzowanych epoksydową masą.

Gdzie głównie stosuje się transformatory toroidalne?

Transformatory toroidalne mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim można je znaleźć w niskonapięciowych systemach oświetleniowych. Często są to sufitowe obwody halogenowych oczek. Tego typu transformatory stosuje się też w podzespołach do telewizorów i urządzeń audio. W tym przypadku główną zaletą jest spójność sygnału i brak szumów czy brzęczenia. Transformatory toroidalne mogą obsługiwać wysokie i nagłe skoki sygnału, bez wpływu na jakość dźwięku. Są w stanie również zagwarantować najlepszą rezerwę mocy. Ponadto stosuje się je w falownikach, wzmacniaczach i zasilaczach, czyli wszędzie tam, gdzie ważna jest stabilność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas