Artykuł sponsorowany Przedłużacze elektryczne do pracy w trudnych warunkach, np. na placu budowy

Przedłużacze elektryczne do pracy w trudnych warunkach, np. na placu budowy

Przedłużacze elektryczne to nic innego jak odcinek przewodu elektrycznego, który jest wyposażony w specjalną wtyczkę sieciową - po drugiej stronie przewodu znajduje się grupa gniazd lub jedno gniazdo, w zależności od potrzeb. Dzięki przedłużaczowi zwiększamy zasięg przewodu, np. między gniazdem sieci elektrycznej a wiertarką, czy innym urządzeniem. Możemy podzielić je według przeznaczenia i budowy, różnią się nie tylko mocą, ale także klasą szczelności, czy izolację, która sprawdza się w konkretnych, często trudnych warunkach. W naszym artykule spróbujemy skoncentrować się na przedłużaczach do pracy w warunkach trudnych.

Przeznaczenie przedłużaczy

Najczęstszy podział przedłużaczy to podział ze względu na przeznaczenie oraz budowę. Najprostsze i najczęściej spotykane są zwykłe przedłużacze domowe, dzięki którym podłączamy do sieci różnego rodzaju urządzenia. Możemy do nich podłączyć także komputery, choć na rynku dostępne są specjalne przedłużacze komputerowe, które są wyposażone w zabezpieczenia przeciwpęknięciowe, które chronią nasz sprzęt przed niechcianymi skokami napięcia, czy efektami wyładowań atmosferycznych. Kolejny rodzaj to przedłużacze ogrodowe, które z założenia są trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia. Możemy z powodzeniem korzystać z nich na zewnątrz, np. do podłączenia kosiarki, czy piły. Inny rodzaj to tzw. przedłużacze budowlane, które są odporne na otarcia i nie przegrzewają się, kiedy pracujemy ze sprzętem o wysokiej mocy. Niektóre firmy mają w swojej ofercie przedłużacze elektryczne do użytkowania w trudnych warunkach, które mogą być używane w ogrodzie, na budowie, w rolnictwie, czy w trudnych warunkach przemysłowych. Muszą spełniać szereg norm i posiadać konkretny stopień ochronny: IP44 lub IP67. Tego typu przedłużacze muszą być poddawane badaniom w oparciu o podwyższone normy - mówi nam przedstawiciel firmy Elgat z Tanowa. Każdy taki przedłużacz ma swój indywidualny numer seryjny. Do ich wykonania używa się wysokiej jakości przewodów gumowych lub przewodów poliuretanowych.

Budowa i izolacja

Pod względem budowy przedłużacze dzielimy na proste (mają jedno gniazdo) i listwowe (z wieloma gniazdami). W wielu sklepach możemy znaleźć przedłużacze krótkie, jak i długie, bębnowe, czyli zwijane. Przedłużacze różnią się od siebie izolacją, mocą oraz klasą szczelności. Izolacja domowych przedłużaczy może być wykonywana z winylu, jednak przedłużacze tego typu nie nadają się do prac w ogrodach, czy na placach budów, ponieważ nie są tak odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Innym rodzajem izolacji, o którym wspominaliśmy, pisząc na temat przedłużaczy do pracy w trudnych warunkach, jest po prostu guma. Na warunki atmosferyczne odporne są również przewody poliuretanowe, odporne również na uszkodzenia mechaniczne. Warto wspomnieć także o mocy: zależy ona od wielkości żył w kablu naszego przedłużacza. Inny parametr to szczelność, która po prostu określa, w jakich warunkach sprzęt może być używany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter