Materiał Partnera Praktyczne zastosowania tulejek w elektronice

Praktyczne zastosowania tulejek w elektronice

Prawidłowe łączenie końcówek kablowych ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania układu elektronicznego. Można do tego wykorzystać różne rozwiązania, ale najpopularniejsze i najbardziej efektywne to tulejki zaciskowe.

Sklepy z częściami elektronicznymi oferują ogromny asortyment końcówek kablowych. To nie tylko zróżnicowane przekroje, ale i różne odmiany końcówek. Jak w tym gąszczu znaleźć najlepsze rozwiązanie? Warto sprawdzić, co jest najchętniej używane w układach elektronicznych. Okazuje się, że to tulejki zaciskowe izolowane.

Tulejki izolowane – jakie pełnią funkcje?

Końcówki przewodów elektrycznych są często łączone za pomocą tulejek zaciskowych izolowanych, a ich popularność wynika z kilku ważnych aspektów. Takie tulejki pełnią szereg zróżnicowanych funkcji. Podstawowa to oczywiście trwałe łączenie przewodów, które daje pewność, że obwód zostanie solidnie połączony i jednocześnie zabezpieczony. Kwestia ochronna jest bowiem również bardzo istotna w takim przypadku. Tulejki zaciskowe do przewodów chronią ich końcówki po zdjęciu izolacji i zapewniają ochronę przed zwarciem - tulejki zaciskowe uniemożliwiają przypadkowy kontakt znajdujących się blisko siebie kabli, co jest częstym przypadkiem w urządzeniach elektronicznych.

Tulejka kablowa to także dobre rozwiązanie, gdy chce się ograniczyć do minimum ryzyko przerwania przewodu. Tulejka ogranicza bowiem znacznie wyginanie przewodu w miejscu łączenia i w jego sąsiedztwie. Do tego tulejki zaciskowe ułatwiają łączenie także przewodów wielożyłowych. 

Ponadto tuleje zaciskowe ułatwiają identyfikację przewodów, a także przekrojów ich końcówek. Wystarczy do każdego przekroju użyć tulejek o innej kolorystyce, aby ułatwić potem na przykład prace serwisowe czy naprawcze.   

Gdzie wykorzystać zaciskanie końcówek kablowych?

Tulejka zaciskowa izolowana, która jest zdecydowanie bardziej popularna niż wersja nieizolowana, składa się z części przewodzącej i izolacji. Ta ostatnia jest wykonywana przeważnie z polipropylenu, który charakteryzuje się wysoką izolacyjnością, odpornością chemiczną i dużą sztywnością. Natomiast część przewodząca w najwyższej jakości tulejkach to miedź (tulejki miedziane).  Takie końcówki mają zwykle przekrój od 0,14 mm2 do 150 mm2. Połączenie kabli z wykorzystaniem tulejki odbywa się za pomocą praski, a jej model powinien być dobierany do rodzaju końcówek (np. przy tulejach cienkościennych matryca praski ma kształt kwadratu lub trapezu).

Aby doprowadzić do układu elektronicznego sygnał lub wyprowadzić go z tego układu, konieczne jest podłączenie przewodów. Powinno się to odbywać łatwo, szybko i efektywnie. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, ale to właśnie tulejki kablowe należą do najpopularniejszych. Gdy potrzebne jest łatwe rozłączenie przewodów, najlepszą opcją będzie system gniazdo-wtyk. Jednak w przypadku trwałego połączenia, warto sięgnąć po tulejki zaciskowe.

Połączenia zaciskowe umożliwiają bardzo szybki montaż za pomocą praski. Wystarczy zdjąć z przewodu izolację, nałożyć tuleję i zacisnąć ją. W ten sposób błyskawicznie powstanie bezpieczne i trwałe połączenie końcówek kabli. Należy jednak pamiętać, że tulejki zaciskowe powinny być używane do linek wielożyłowych. Przy dużej liczbie drucików w kablu są one cienkie, a więc bardzo elastyczne i podatne na zgniatanie. Nawet uszkodzenie kilku drucików nie wpłynie negatywnie na jakość połączenia.

Solidne, bezpieczne połączenie kabli zapewnia układowi elektronicznemu stabilną, poprawną pracę. Warto zatem stawać w takim przypadku na sprawdzone, a do tego niedrogie rozwiązania. Tulejki zaciskowe to często wybór pierwszej kolejności w elektronice.

Podziel się