Artykuł sponsorowany Podstawowe parametry kabli koncentrycznych

Podstawowe parametry kabli koncentrycznych

Bez kabli koncentrycznych (zwanych też współosiowymi) trudno wyobrazić sobie działającą na odpowiednio wysokim poziomie współczesną telekomunikację. Przewody tego typu są czymś w rodzaju autostrady szybkiego ruchu, po której transmitowane są zmienne elektryczne sygnały małej mocy, niosące z sobą najróżniejszego typu informacje, a w tym także obrazy i dźwięki. Jako ciekawostkę warto przypomnieć w tym miejscu, że kabel koncentryczny został wynaleziony i opatentowany już w 1880 roku.


Budowa kabla koncentrycznego

Przymiotnik „koncentryczny” opisujący omawiany przez nas typ kabli oznacza, że jego zasadnicza część, a więc metalowa żyła niosąca sygnały, znajduje się w samej osi całego przewodu. Żyłę ową tworzy zazwyczaj względnie sztywny miedziany drut lub też wykonana z tego samego metalu giętka, skręcana linka; spotyka się także w takich kablach, choć znacznie rzadziej także żyły z wykonane z pomiedziowanej lub też z czystej stali, a także z aluminium. Środkowa żyła przewodu koncentrycznego otoczona jest najczęściej jednolitą lub spienioną warstwą polietylenu, a tę z kolei otula tzw. ekran będący jednocześnie drugim ośrodkiem przewodzącym i zarazem osłoną chroniącą sygnał przed zewnętrznymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. Ekran najczęściej zbudowany jest z cienkiej aluminiowej folii, a czasem z miedzianego lub aluminiowego oplotu. Przewód koncentryczny zwykle ma także zewnętrzną izolację, która chroni go przed wilgocią oraz przed mechanicznymi uszkodzeniami. Grubości i materiał, z którego wykonywane są środkowe żyły oraz otaczające je warstwy mają istotny wpływ na parametry omawianych kabli, o czym przekonują nas specjaliści z firmy Novisat z Wrocławia.


Charakterystyka kabli koncentrycznych

Do najistotniejszych parametrów decydujących o technicznych możliwościach kabli koncentrycznych należy w pierwszej kolejności tzw. impedancja falowa zależna od grubości i stałej dielektrycznej izolacji wewnętrznej. Parametr ten jest swoistego rodzaju uogólnieniem oporu elektrycznego charakterystycznego dla obwodów prądu stałego, lecz w tym wypadku opisuje zależności między natężeniem i napięciem w obwodach prądu przemiennego. Jako ciekawostkę dodajmy tutaj, że wielkość impedancja falowej obliczana jest przy użyciu liczb zespolonych (urojonych). Nie wchodząc w dalsze techniczne szczegóły, wystarczy, że wskazany parametr ma zasadnicze znaczenie dla siły i jakości przesyłanego sygnału.

Ogólnie rzecz biorąc, o możliwościach kabli koncentrycznych decydują ich:

  • wymiary,
  • przenoszona częstotliwość,
  • wielkość przenoszonej mocy,
  • elastyczność,
  • wytrzymałość,
  • rodzaj ekranu i żyły środkowej,
  • rodzaj warstw izolacyjnych.

Wybierając kabel koncentryczny do konkretnego zastosowania, należy te wszystkie parametry brać pod uwagę, pamiętając także o tym, że mogą one także wpływać na jego koszt.

Kończąc temat omawianych tu kabli, dodajmy jeszcze, że mają one bardzo liczne zastosowania, a wśród nich w:

  • naziemnych i satelitarnych instalacjach antenowych,
  • telewizji kablowej,
  • telewizji przemysłowej,
  • w sieciach komputerowych,
  • połączeniach audio-video,

i w wielu innych różnych sytuacjach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas