Materiał Partnera Na ratunek zalanemu laptopowi

Na ratunek zalanemu laptopowi

Przenośne komputery, czyli popularne laptopy, to coraz częściej podstawowe narzędzia wykorzystywane do pracy, nauki, a także rozrywki, które towarzyszą nam zarówno w gabinecie biurowym, jaki i w domu, na świeżym powietrzu lub w podróży. Niestety fakt użytkowania tego typu sprzętów w zróżnicowanych miejscach i sytuacjach, sprawia, że są one szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, których przyczyny bywają niekiedy dość przypadkowe, a co za tym idzie do najczęstszych i najbardziej kłopotliwych sytuacji należy zalanie laptopa, wymagające zazwyczaj interwencji specjalistów z serwisu komputerowego.

Zalanie laptopa – liczy się szybka reakcja

Zalanie laptopa to sytuacja, która wbrew pozorom nie należy do rzadkości. Wynika to z faktu, że z tego typu urządzeń korzystamy w wielu miejscach i w sposób narażający je na kontakt z różnego rodzaju płynami. Warto przy tym zwrócić uwagę, że to czym zostanie zalany nasz laptop ma również dość duże znaczenie, gdyż o ile woda stanowi czystszą i prostszą do usunięcia ciecz, która może wyrządzić mniej szkód, o tyle wylanie napojów gazowanych, słodzonych lub z zawartością alkoholu, zawierających w sobie składniki, które są cięższe do usunięcia oraz mogą wniknąć głębiej pomiędzy poszczególne komponenty laptopa, zwiększa szanse zajścia niepożądanych i groźnych dla podzespołów reakcji. Niemniej jednak należy pamiętać, że w przypadku zalania laptopa jakimkolwiek płynem najważniejszą kwestią jest jak najszybsze podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie ilości uszkodzeń. Dlatego też należy przede wszystkim:

  1. wyłączyć zasilanie laptopa (w przypadku gdy zalane zostało urządzenie podłączone do sieci),
  2. wyjąć baterię,
  3. odłączyć dodatkowe urządzenia, np. myszkę, głośniki, słuchawki, itp.,
  4. odwrócić laptop do góry nogami, tak aby płyn w jak najmniejszym stopniu przeniknął przez klawiaturę do płyty głównej i innych podzespołów.
  5. zostawić urządzenie do wyschnięcia (na minimum 24h).

Należy przy tym pamiętać, że absolutnie nie wolno podejmować próby włączenia zalanego laptopa, ani suszenia go przy pomocy suszarki. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług serwisu naprawiającego komputery, takiego jak np. firma JMZ Elektronik.

Z laptopem do serwisu

Podjęcie odpowiednich działań jak najszybciej po zalaniu laptopa znacznie zwiększa szanse na jego uratowanie. Niemniej jednak dopiero skorzystanie z wiedzy i doświadczenia fachowców umożliwi ustalenie zakresu zniszczeń oraz pozwoli na kompleksową naprawę urządzenia. Wynika to bowiem z faktu, że każda tego typu sytuacja wymaga indywidualnego podejścia, a zakres prac wykonywanych przez serwisy komputerowe może być bardzo zróżnicowany, począwszy od inspekcji wizualnej oraz dokładnego wyczyszczenia wszystkich elementów, aż po naprawę lub wymianę, a także konfigurację poszczególnych podzespołów. Warto przy tym pamiętać, że niekiedy zniszczenia są tak duże, że naprawa laptopa jest po prostu nieopłacalna.

Zlanie laptopa to sytuacja gdzie połączenie szybkiej reakcji i prawidłowego postępowania z uszkodzonym sprzętem, z wiedzą, którą dysponuje serwis komputerowy, stanowi klucz do sukcesu, czyli przywrócenia pełnej sprawności zalanemu urządzeniu.

Opracowanie:

JMZ Elektronik

Kraków , Juliusza Lea 22b , (wejście od placu)

Podziel się