Materiał Partnera Na czym polega serwis aparatów cyfrowych?

Na czym polega serwis aparatów cyfrowych?

Oryginalne, nowe aparaty cyfrowe zawsze mają określony czas gwarancji i zakres wsparcia producenta – możesz zatem bez przeszkód oddać sprzęt do autoryzowanego punktu serwisowego, jeśli w ciągu 24 lub 36 miesięcy zauważysz jakiekolwiek wady ukryte czy nieprawidłowości podczas wykonywania zdjęć. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega taka usługa oraz jakie elementy najczęściej podlegają gwarancji.

Aparaty cyfrowe złożone są z układu optycznego i elektronicznego oraz korpusu, który scala znajdujący się wewnątrz mechanizm. Podobnie jak tradycyjne urządzenia analogowe, tak i te nowej generacji wyposażone są w: obiektyw, element światłoczuły (zamiennikiem błony fotograficznej jest obecnie matryca), a także przysłonę i migawkę. W nowoczesnych aparatach jest również kolorowy wyświetlacz i nośniki danych, czyli wyjmowane karty pamięci do magazynowania zdjęć oraz filmów. Autoryzowany serwis wspomnianych części polega na tym, że są one poddawane naprawie lub wymieniane na nowe.

Które elementy aparatu są najczęściej serwisowane?

Jak każde urządzenie elektroniczne, tak i aparat fotograficzny ulega naturalnemu zużyciu, a szczególnie takie części, jak wyświetlacz LCD, przyciski, gniazda USB, akumulatory, migawki oraz obiektyw – zauważają Andrzej Górecki i Krzysztof Kotwica z Hit – Serwisu, którzy od ponad 20 lat specjalizują się w naprawie sprzętu RTV, w tym aparatów typu: Canon, Fuji, Nikon, Olympus, Panasonic czy Sony.

Serwisowanie jest koniecznością zawsze wtedy, gdy zauważysz na nowym wyświetlaczu komunikat o błędach lub poczujesz, że urządzenie zbyt szybko się nagrzewa. W trakcie wykonywania zdjęć niejednokrotnie występują też problemy z ich doświetleniem, regulacją obiektywu, ustawieniami ostrości lub zapisem materiału – wówczas zgłoś się do serwisu aparatów cyfrowych, w którym wadliwa część zostanie naprawiona lub całkowicie wymieniona.

Kiedy naprawa aparatu cyfrowego jest niemożliwa?

Bywa, że naprawa aparatu cyfrowego jest niewykonalna, na przykład z powodu licznych wewnętrznych uszkodzeń spowodowanych jego przemoczeniem bądź upadkiem z wysokości. Wymiana wszystkich części jest wówczas całkowicie nieopłacalna, zwłaszcza jeśli aparat nie był objęty dodatkowym ubezpieczeniem od uszkodzeń czy zalania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy serwisanci przywracają pełną sprawność urządzeniom, które na skutek nieszczęśliwego wypadku znalazły się w wodzie.

Bardzo kosztowna może okazać się również wymiana obiektywu lub wyświetlacza w starszych modelach aparatów cyfrowych – takie elementy są bowiem trudno dostępne na rynku i nie zawsze będą kompatybilne z pozostałymi podzespołami, co generuje liczne problemy, zarówno na etapie naprawy, jak i późniejszej eksploatacji sprzętu.

Opracowanie:

Hit Serwis

Szczecin , al. Piastów 28a

Podziel się