Artykuł sponsorowany Jak zbudowane są płytki PCB?

Jak zbudowane są płytki PCB?

Sprzęty elektroniczne otaczają nas na co dzień, ale są również niezbędne w wielu ważnych dziedzinach przemysłu, takich jak motoryzacja czy telekomunikacja. Jednym z najważniejszych elementów w takich urządzeniach są obwody drukowane. W artykule wyjaśniamy, czym są płytki PCB, jak się je wykonuje i gdzie mają swoje zastosowanie. 

Czym jest płytka PCB?

PCB (Printed Circuit Board), zwana też obwodem drukowanym, to nic innego jak płytka wykonana z materiału izolacyjnego pokrytego miedzią. Sieć połączeń elektrycznych na płytce (tzw. mozaiki lub ścieżki) zawierają punkty lutownicze. Umożliwiają one montaż podzespołów elektronicznych i tworzą stabilną sieć połączeń. A jak zbudowana jest płytka obwodowa? Do jej podstawowych elementów zalicza się m.in.:

  • soldermaskę – izolująca farba (np. w kolorze zielonym), która pełni funkcję zabezpieczającą;
  • pady, czyli pola lutownicze pokryte cyną;
  • białe nadruki ułatwiające lokalizację;
  • ścieżki miedziane. 

Wykonywaniem projektów PCB oraz doradztwem w tym zakresie zajmuje się firma Viacom

Charakterystyka i zastosowanie 

Obwody drukowane produkowane są w wersji jednostronnej, dwustronnej i wielowarstwowej. Mogą mieć rożną sztywność, grubość i obciążalność prądową. Oprócz najczęściej spotykanego zielonego koloru soldermaski, możliwe jest zamówienie produktu z izolatorem w innym odcieniu, np. czarnym, czerwonym czy niebieskim. Szeroki wybór materiałów dotyczy także laminatu czy rodzaju pokrycia (np. grafit, złocenie chemiczne, maska zrywalna). Płytki obwodowe stosuje się w niemal wszystkich urządzeniach elektronicznych. PCB znajdziemy dziś nie tylko w popularnym RTV i AGD, ale także w telefonach, komputerach oraz zabawkach. Na dużą skalę obwody drukowane wykorzystuje się w motoryzacji, telekomunikacji, lotnictwie, wojsku czy energetyce. 

Jak wygląda produkcja płytek PCB?

Jeszcze do lat 50. ubiegłego wieku płytki PCB wytwarzano ręcznie, co jednak wiązało się z niską wydajnością i wadami wyrobów. Automatyzacja procesu produkcji płytek obwodowych zaowocowała o wiele bardziej skutecznymi obwodami, co w rezultacie przyspieszyło ekspansję urządzeń elektronicznych. Sama produkcja płytek PCB jest dość skomplikowana i wymaga przeprowadzenia aż kilkudziesięciu precyzyjnych procesów obróbki. Obejmuje ona m.in. czynności mechaniczne, chemiczne oraz kontrolę elektroniczną i optyczną. Testowanie powinno odbywać się w różnych fazach produkcji, aby uzyskać możliwie jak najlepszy jakościowo wyrób. 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas