Materiał Partnera Jak rozpoznać awarię pompy odpływowej w pralce?

Jak rozpoznać awarię pompy odpływowej w pralce?

Niesprawne podzespoły pralki potrafią przysporzyć wielu problemów. W przypadku pompy odpływowej będzie to nie tylko brak możliwości zrobienia prania, ale również ryzyko zalania mieszkania. Warto zatem odpowiednio dbać o urządzenie AGD i utrzymywanie poszczególnych części w dobrym stanie technicznym. W artykule zamieściliśmy między innymi informacje o najczęstszych przyczynach awarii pompy, a także tym, jakie sytuacje mogą ją oznaczać.

Funkcja pompy odpływowej

To jeden z kluczowych komponentów w każdej pralce, a skład się z silnika, filtra i turbiny. Za sprawą pompy odpływowej możliwe jest odpompowywanie wody z bębna i utrzymywanie jej w pożądanej ilości podczas każdego etapu prania. Podczas jej uszkodzenia zaprogramowany cykl nie będzie przebiegać prawidłowo. Najczęściej niesprawny element cechuje się między innymi zaśniedziałymi stykami, połamaną turbiną, nieszczelnością przy filtrze lub spalonym silnikiem. W takiej sytuacji konieczny staje się zakup nowej części do pralki, a proces montażu najlepiej powierzyć doświadczonemu fachowcowi. Tym samym unikniemy ryzyka pogłębienia się awarii lub uszkodzenia innych podzespołów.

Oznaki niesprawności komponentu

Awarie poszczególnych podzespołów w pralkach mogą mieć niekiedy podobne objawy, dlatego nie zawsze da się jednoznacznie wskazać, który z nich uległ awarii. Niemniej jednak da się wyróżnić kilka szczególnych sytuacji, kiedy można być niemal pewnym, że przyczyną problemu jest właśnie niesprawna pompa odpływowa. Należy zaznaczyć, że nie warto zwlekać z jej naprawą bądź wymianą na nową, na przykład z hurtowni Popularna, której punkt sprzedaży znajduje się w Warszawie. W większości przypadków działanie urządzenia AGD nie będzie po prostu możliwe.

Do objawów uszkodzonej pompy można przede wszystkim zaliczyć wyciek po przeprowadzonym cyklu, wodę pozostałą w bębnie, co w konsekwencji skutkuje wodą cieknącą z wyciągniętego prania. Ponadto zawsze przed etapem wirowania komponent odprowadza wodę z bębna – przy awarii może być to niemożliwe i w nowszych modelach pralek, które są wyposażone w zabezpieczenia, działanie pralki zostanie przerwane. Ze względu na obecność wody prawdopodobnie nie da się także otworzyć drzwiczek.

Przyczyny usterki pompy

Znając czynniki, jakie mogą doprowadzić do awarii komponentu, można zmniejszyć bądź wyeliminować ryzyko jej powstania. Z reguły zapobieganie wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami oraz nakładem pracy niż naprawa. Poprawna eksploatacja pralki to między innymi systematyczne sprawdzanie czystości filtra. W razie dużego zabrudzenia wystarczy umyć go pod bieżącą wodą, uszkodzony natomiast trzeba koniecznie wymienić. Ponadto należy uważać na przeciążenia spowodowane zbyt intensywnym użytkowaniem sprzętu. Naturalnym jest, prowadzi to do szybszego zużywania się poszczególnych podzespołów. Duże zagrożenie dla urządzeń AGD mających kontakt z wodą, a w tym właśnie pralek, jest twardość medium. Osadzający się kamień może trwale uszkodzić pompę odpływową, dlatego warto raz na pół roku oczyszczać pralkę za pomocą specjalnych preparatów. Wpłynie to także korzystnie na inne elementy i wyeliminuje nieprzyjemny zapach wydobywający się z bębna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas