Materiał Partnera Co warto wiedzieć o wielowarstwowych obwodach drukowanych?

Co warto wiedzieć o wielowarstwowych obwodach drukowanych?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i produkcji zaawansowanych urządzeń elektronicznych zaczęto na masową skalę projektować wielowarstwowe obwody drukowane. Wynalezienie tych złożonych układów połączeń elektrycznych umożliwiło precyzyjną instalację różnych typów podzespołów, a także wpłynęło pozytywnie na dynamikę procesów automatyzacji, zachodzących na liniach produkcyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o wielowarstwowych obwodach drukowanych?

Złożona budowa obwodów wielowarstwowych

Podstawę płytek drukowanych wielowarstwowych PCB (z angielskiego: Printed Circuit Board), podobnie jak modeli jedno- lub dwuwarstwowych, stanowi podłoże z izolatora, czyli płyty laminowanej bądź foliowanej. Do jego produkcji wykorzystywany jest najczęściej laminat epoksydowo-szklany, poliestrowo-szklany lub teflonowo-szklany, folia może być zaś wykonana z poliestru, poliimidu albo teflonu. Integralnym elementem płytki drukowanej jest rdzeń stabilizujący oraz mozaika przewodząca – to w niej znajdują się miedziane styki, ścieżki przewodzące i pola lutownicze, które są zabezpieczane maskami przeciwlutowymi.

W płytach wielowarstwowych arkusze, złożone z podłoża oraz mozaiki, są ze sobą sprasowywane, a poszczególne warstwy rozdzielają specjalne przekładki. W zależności od specyfiki zamówienia oraz indywidualnych potrzeb, istnieje możliwość łączenia nawet do kilkunastu arkuszy, podkreślają Marcin i Joanna Hajdzińscy z firmy Hatron Obwody Drukowane, zajmującej się produkcją obwodów drukowanych, wyspecjalizowaną w średnich seriach produkcyjnych płytek dwustronnych i 4-warstwowych.

Płytki drukowane wielowarstwowe o wielu zastosowaniach

Obecnie na światowych rynkach płytki PCB nie mają swojego odpowiednika, stąd też wynika ich nieustanny rozwój i modernizacje. Dzięki swojej plastycznej strukturze płytki wielowarstwowe umożliwiają tworzenie skomplikowanych, rozbudowanych połączeń oraz ścieżek w taki sposób, by były ściśle dopasowane do wymagań określonego projektu. Płytki o konstrukcji wielowarstwowej znalazły szerokie zastosowanie w takich gałęziach przemysłu, jak: motoryzacja, energetyka, wojskowość, a także kolejnictwo.

Każdego roku na świecie wzrasta zapotrzebowanie na wielowarstwowe płytki PCB – stają się one niezastąpione jako doskonałe, wielozadaniowe medium, scalające poszczególne podzespoły elektroniczne w zasilaczach, systemach automatyki samochodowej, kolejowej, urządzeniach instalacji fotowoltaicznych oraz spawalniczych.

Opracowanie:

Obwody Drukowane Hatron s.c. M.Hajdziński J.Hajdzińska

Kraków , Eljasza Walerego Radzikowskiego 51

Podziel się