Artykuł sponsorowany Zalety gier bitewnych i fabularnych

Zalety gier bitewnych i fabularnych

Fantastyka to pojęcie, w którym mieszczą się rozmaite media i zagadnienia. Na konwentach fantastyki znajdzie się miejsce dla literatury, filmu, rekonstrukcji historycznych i wizji światów przyszłości. Ważne miejsce wśród jej miłośników zajmują gry fabularne oraz bitewne, które stały się najbardziej rozpoznawalnym znakiem miłośników fantastyki. Dlaczego warto w nie grać?

Na czym polegają gry bitewne i fabularne?

Obserwując rozgrywkę gry bitewnej lub fabularnej, możemy zauważyć pewne podobieństwa. Przede wszystkim na stole na pewno znajdziemy figurki – ręcznie malowane przeznaczone do gry – którymi kierują gracze. Ponadto często obecna jest scenografia do gry. Ta będzie inna w zależności od świata, w jakim gra jest osadzona. Może to być inspiracja Europą w czasach średniowiecza, z czego czerpie najpopularniejszy obecnie system gier bitewnych Warhammer czy też wzorowany na czasach drugiej wojny światowej Bolt Action. Ponadto zarówno w grach fabularnych, jak i bitewnych wydarzeniom na stole towarzyszy pewna narracja związana z uniwersum, w którym się rozgrywają oraz bohaterami uczestniczącymi w historii.

Na tym podobieństwa się kończą. Gry fabularne, zwane też grami RPG – role-playing games – przypominają teatr improwizacji, w którym akcja toczy się według przygotowanego przez tak zwanego mistrza gry scenariusza. Mistrz gry pełni przy tym funkcję reżysera, narratora i odtwórcy roli drugoplanowych postaci. Główne postaci – gracze – nie znają scenariusza, więc rozgrywka polega na improwizowaniu i reagowaniu na sytuacje stworzone przez mistrza gry.

Gry bitewne natomiast, jak wskazuje ich nazwa, polegają na toczeniu bitew. W ramach gry bohaterowie gromadzą armię – ludzi, elfów, krasnoludów, orków i goblinów – którą tworzą figurki do gier bitewnych. Utworzone wojska mają walczyć z przeciwnikiem w warunkach i na zasadach określanych przez wybrany przez nas system, na przykład gra Warmachine.

Dlaczego warto grać w gry fabularne i bitewne?

Gry fabularne oraz bitewne to nieodłączny element konwentów fantastyki. Popularność tej pasji idzie z korzyściami, jakie płyną z jej uprawiania. Gry RPG uczą kreatywności – ich forma wymaga umiejętności szybkiego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia. Często też tworzona historia wymaga od graczy szukania pomysłowych sposobów na rozwiązanie problemów – w granicach zasad wyznaczanych przez uniwersum. Zalety gier bitewnych obejmują ponadto rozwój myślenia strategicznego. Dowodzenie armią, niezależnie od jej rozmiarów wiąże się z planowaniem, przewidywaniem działań przeciwnika czy też z umiejętnym wykorzystaniem terenu, na jakim toczy się bitwa.

Samo tworzenie stołu do gry ma znaczenie dla graczy. Wykorzystywane tu figurki oraz elementy scenografii do gier sprzedawane są przez producentów takich jak Mini Monsters w surowej postaci. Oznacza to, że gracz powinien pomalować je samodzielnie. Może dzięki temu nadać postaciom, budynkom i innym obiektom architektury własne barwy i stworzyć niepowtarzalną przestrzeń do gry. Akcesoria do gier są jednak niewielkie, zatem malowanie detali gotyckich ruin, chaty orków czy tawerny wymaga wiele cierpliwości i zdolności manualnych. Większość rozpoczyna przygodę od najprostszych modeli i z czasem przechodzi do tych bardziej skomplikowanych, tworząc całe makiety do gier w postaci rozmaitych miast otoczonych bogatą przyrodą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas