Artykuł sponsorowany Jak zabawki sensoryczne wspierają rozwój dzieci?

Jak zabawki sensoryczne wspierają rozwój dzieci?

Integracja sensoryczna, czyli umiejętność odbierania, a następnie przetwarzania bodźców płynących z otoczenia, kształtuje się do 7 roku życia. W tym czasie wszystkie zmysły, czyli wzrok, słuch, smak, węch, dotyk, a także równowaga i czucie głębokie intensywnie się rozwijają. By wspomóc ten proces, warto od pierwszych miesięcy podsuwać dziecku zabawki sensoryczne. Czym one są, jak działają i jakie korzyści przynoszą najmłodszym?

Czym są zabawki sensoryczne i jak działają na dzieci? 

Pamiętacie z dzieciństwa gumowe „gniotki”, woreczki gimnastyczne wypełnione grochem albo masę solną? To świetne przykłady zabawek sensorycznych, których rolą jest pobudzanie zmysłów, a mówiąc językiem naukowców: usprawnianie procesów integracji sensorycznej. Tego typu przedmioty wyróżniają się więc intensywnymi, często kontrastowymi kolorami, ciekawymi, urozmaiconymi fakturami i efektami dźwiękowymi – mogą piszczeć, szeleścić lub grzechotać. Ich forma często zachęca do dotykania, ściskania, głaskania albo gryzienia. 

Dobre zabawki sensoryczne są wyjątkowo trwałe i całkowicie bezpieczne, nawet dla najmłodszych dzieci, które wkładają wszystko do buzi. Występują w formie gryzaków, książeczek uszytych z różnych materiałów, mat edukacyjnych, piłek czy półkul z charakterystycznymi kolcami itp. Działają na różne zmysły, zachęcając maluchy do aktywnego poznawania świata. Dobrze dobrane zabawki są więc ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój niemowląt i przedszkolaków.

Dla kogo przeznaczone są takie zabawki? 

Zabawki sensoryczne są dla każdego – dzieciom pozwalają prawidłowo się rozwijać i stymulować zmysły, a ponadto mają działanie odstresowujące i uspokajające, chętnie sięgają więc po nie również dorośli. Sensorycznych wałków z wypustkami lub kolczastych piłeczek można z powodzeniem używać do masażu, a półkule idealnie nadają się do ćwiczeń równowagi i korekty postawy. Młodsze dzieci lubią mieć pod ręką gryzaki, które pomagają rozładować emocje. Starszym zabawki do ćwiczeń manualnych, takie jak popularne ostatnio fidget toys, czyli zabawki zajmujące dłonie, przydadzą się w czasie długiej podróży, czekania w kolejce czy w stresujących sytuacjach – pozwalają bowiem się odprężyć.

Poza „zwykłymi” dostępne są również – np. w sklepie internetowym z artykułami dla dzieci Mamilovezabawki sensoryczne dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami. Stworzono je specjalnie z myślą o terapii: umożliwiają odpowiednią stymulację zmysłów, pobudzają receptory czuciowe, zachęcają do aktywności motorycznej, zmniejszają napięcie mięśniowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas