Materiał Partnera Jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwszy dzień w żłobku?

Jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwszy dzień w żłobku?

Pierwszy dzień w żłobku to wielkie przeżycie dla dziecka. Każda mama zdaje sobie sprawę z tego, że dla niej również nie będzie to łatwy moment. Warto więc zawczasu przystąpić do przygotowania siebie i swojej pociechy na rozłąkę. Jak uzbroić się w pozytywne nastawienie, którym będzie można zarazić małego szkraba? Jak rozmawiać z dzieckiem? I dlaczego tak ważne jest wybranie odpowiedniej placówki?

Jak wygląda okres adaptacyjny w żłobku?

Choć pierwszy dzień w żłobku wydaje się najbardziej emocjonującym momentem, warto pamiętać o tym, że okres adaptacyjny może trochę potrwać. Jeżeli tylko rodzice mogą odsunąć na chwilę na bok swoje zobowiązania zawodowe, warto nie rzucać maluszka na głęboką wodę, tylko powoli wprowadzić go w realia żłobkowego świata. Plan przyzwyczajania dziecka do rozłąki z mamą i nowej rzeczywistości warto ustalić z opiekunem. Wiele placówek proponuje rozpoczęcie adaptacji od kilku godzin dziennie. Na początek maluch nie zostaje na drzemkę, by niepotrzebnie nie dostarczać mu dodatkowych wrażeń. Rodzice muszą być gotowi również na to, że ich pociecha może z chęcią uczęszczać do placówki przez kilka pierwszych dni, a kryzys może pojawić się nieco później.

W momencie, kiedy dziecko wykazuje gotowość na dłuższy pobyt, stopniowo można wydłużać czas pobytu w żłobku. Dzięki temu dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach muzycznych, językowych czy dydaktycznych, jednocześnie zupełnie nieświadomie oswajając się z funkcjonowaniem w grupie. Naukę poprzez zabawę oferuje Żłobek Misiowy Zakątek w Katowicach. Zazwyczaj cały okres adaptacyjny trwa około dwóch tygodni, choć warto pamiętać o tym, że, podczas gdy jedne dzieci będą sobie doskonale radzić z nowymi warunkami już po kilku dniach, inne maluchy mogą potrzebować nawet miesiąca. W związku z tym warto rozważyć rozpoczęcie żłobkowej przygody jeszcze pod koniec urlopu macierzyńskiego, a nie dopiero wtedy, kiedy mama wróci do pracy. W ten sposób okresowi adaptacyjnemu nie będzie towarzyszyć niepotrzebna presja czasu.

Jak wybrać żłobek?

Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie, w którym ich dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, kluczową rolę będzie odgrywać ich nastawienie. Dziecko wyczuwa emocje, dlatego mama i tata nie powinni być pełni niepokoju o bezpieczeństwo dziecka w placówce czy o to, jak przebiegnie okres adaptacyjny w żłobku. I choć obawa jest tutaj naturalnym zjawiskiem, to można zminimalizować swój strach. Jak? Przede wszystkim warto wybrać zaufaną placówkę, w której można znaleźć doświadczoną i wykwalifikowaną do opieki nad maluchami kadrę. Przed podpisaniem umowy dobrze jest odwiedzić żłobek i zobaczyć, jakie panują w nim warunki, czy teren jest dobrze zabezpieczony. Szczególną uwagę należy zwrócić również na wyżywienie dopasowane do indywidualnych potrzeb i ewentualnych alergii każdego malucha.

Jak widać, pierwszy dzień w żłobku to zaledwie symboliczne rozpoczęcie edukacyjnej przygody. Aby była ona satysfakcjonująca, warto odpowiednio przygotować się na okres adaptacyjny i wybrać najlepszą placówkę w okolicy.

Opracowanie:

Misiowy zakątek Żłobek

Katowice , Gliwicka 224

Podziel się