Materiał Partnera Eko zabawki – co to takiego?

Eko zabawki – co to takiego?

Ochrona środowiska to obecnie bardzo popularny temat  w mediach. Kampanie społeczne mają za zadanie zwiększenie świadomości społeczeństwa w temacie szeroko pojętej ekologii. Głównym celem jest zmniejszanie zużycia plastikowych toreb i innych akcesoriów . Promowane są zatem papierowe, tekturowe kubki, materiałowe torby na zakupy czy bambusowe słomki do napojów. Trend ten zaobserwować można także w świecie zabawek. Czym są eko zabawki i jakie są ich ceny?

Eko jest lepsze

Wspomniane wcześniej kampanie społeczne dotyczące ekologicznego stylu życia promują użycie naturalnych surowców w każdym aspekcie naszego życia. Mowa tu o drewnie, wszelkiego rodzaju tekturach, naturalnych materiałach, takich jak len czy bawełna. Zabawki także mają być przyjazne dzieciom i środowisku. Specjaliści ze sklepu Artefon mówią tak: „ Najpopularniejsze eko zabawki wykonane są z drewna. Cechują się wysoką trwałością i prostotą wykonania. Chodzi tu głównie o bezpieczeństwo, gdyż drewniane zabawki pozbawione są zazwyczaj niewielkich elementów, które jak wiadomo dzieci chętnie biorą do ust.” Kolorowe, przyciągające wzrok przedmiotu najczęściej wykonane są z szkodliwych, a nawet toksycznych substancji, zagrażających zdrowiu naszych pociech. Ich jakość także nie jest najwyższa. Najbardziej znanym przedstawicielem grupy drewnianych zabawek jest niewątpliwie koń na biegunach. Oprócz reliktu dawnych czasów, dostępne są klocki, pociągi, samochodziki czy układanki. Te ponadczasowe przedmioty przetrwać mogą nawet kilka pokoleń.  Warto również podkreślić, że ekologiczne zabawki często pochodzą z recyklingu lub są wykonywane ręcznie. Prostota wykonania pobudza wyobraźnię dzieci oraz ich kreatywność i zdolności manualne. Wspomagany jest ich rozwój psychofizyczny. Nie tylko drewniane zabawki przeżywają renesans. Królują także pacynki, szmacianki, kukiełki. Wykonane z naturalnych tkanin nie powodują reakcji alergicznych. Poza tym są mięciutkie, delikatne i idealne do przytulania. Eko zabawki można również wykonać własnoręcznie w domu wykorzystując zużyte rolki papieru, leżące na ulicy kasztany. Zabawa przy tworzeniu śmiesznych potworków czy karmnika dla ptaków będzie wspaniała.

Wydaj więcej – baw się dłużej

Nie ulega wątpliwości, że cena ekologicznych, wykonanych z naturalnych materiałów zabawek nieco różni się od ich plastikowych kolegów. Oczywiście na plus. Jednakże należy pamiętać, że tutaj cena idzie w parze z jakością. Wszystkie wspomniane wyżej zalety świadczą o tym, że warto wydać więcej pieniędzy, po to, by cieszyć się nimi dłużej przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i zdrowia dzieci. A przecież na tym zależy nam najbardziej. 

Opracowanie:

Podziel się