Artykuł sponsorowany Zalety korzystania z usług biura księgowego przy zamknięciu okresu obrachunkowego

Zalety korzystania z usług biura księgowego przy zamknięciu okresu obrachunkowego

Zamknięcie okresu obrachunkowego wymaga nie tylko rzetelności, dbałości o szczegół i jakiej takiej głowy do liczb, ale też znajomości obowiązujących przepisów z zakresu chociażby ustawy o rachunkowości, a przede wszystkim – sporej ilości czasu i cierpliwości, zwłaszcza gdy przez resztę roku zajmujemy się zasadniczo innymi rzeczami. Dużym odciążeniem może więc okazać się dla nas skorzystanie w tej sytuacji z usług biura księgowego.

Scedowanie na takie biuro licznych obowiązków, którym należy sprostać, zamykając okres obrachunkowy, pozwoli nam też przeznaczyć wyżej wspomniane zasoby na bieżącą działalność firmy. Oprócz czasu zyskamy także poczucie spokoju związane z faktem, że wszystkim zajmują się posiadający rozległą fachową wiedzę i doświadczenie profesjonaliści.

Przytłaczająca liczba zadań

Dopilnują oni, aby nie zapomnieć o żadnym szczególe. A jeśli chodzi o listę rzeczy do zrobienia – jest o czym pamiętać. Oprócz sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego i zamknięcia ksiąg rachunkowych trzeba jeszcze wcześniej chociażby przeprowadzić inwentaryzację aktywów i pasywów oraz porównać jej wyniki z tym, co zawarte jest w księgach. – Poza tym konieczne jest zrewidowanie poprawności zapisów, a także dokonanie obowiązkowych rozliczeń i księgowań czy zestawienia obrotów oraz sald, a i to nie musi wcale być wszystko dodaje przedstawiciel częstochowskiej kancelarii podatkowej Tax-Quatro.

Na biuro księgowe nie można niestety scedować wszystkich obowiązków związanych z zamknięciem roku obrachunkowego. Właściciel firmy lub też wszyscy członkowie jej zarządu muszą w ciągu pół roku od sporządzenia sprawozdania rozpatrzyć je i zatwierdzić, pamiętając o uprzednim zbadaniu go przez biegłego rewidenta. Powinno się to odbyć na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością albo na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w przypadku spółek akcyjnych.

Ocena sytuacji firmy i prognozy na przyszłość

Podczas takiego zgromadzenia podsumowaniu i ocenie podlega sytuacja spółki. Biuro księgowe może okazać się niezastąpione, jeśli chodzi o potrzebne do tego zestawienie rozmaitych wskaźników finansowych i niefinansowych czy instrumentów z zakresu ryzyka, ułatwi też przewidywania dotyczące dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Przedstawiciele biura księgowego dopilnują także terminów złożenia zatwierdzonego sprawozdania w KRS i właściwym urzędzie skarbowym oraz zadbają o to, aby dołączyć do niego wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak opinia biegłego rewidenta (gdy jest wymagana) czy odpis uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

Archiwizacja dokumentów

Jeśli pracujemy z biurem księgowym na stałe bądź też co roku powierzamy mu zamknięcie okresu obrachunkowego, zadba ono o należytą archiwizację sprawozdań oraz ksiąg rachunkowych, na podstawie których je sporządzono. W praktyce trzeba przechowywać tego rodzaju dokumenty przez sześć lat, w którym to czasie dostęp do nich powinien być w razie konieczności możliwie łatwy. Doświadczeni na polu obchodzenia się z najróżniejszymi papierami dużej wagi pracownicy biura księgowego potrafią sprawnie zarządzać organizacją powierzanych im dokumentów, jest to więc jeszcze jeden kłopot, jaki dzięki nim możemy mieć z głowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas