Artykuł sponsorowany Rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka – istotne informacje

Rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka – istotne informacje

Kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi o tym, iż przy rozwodzie sąd może wydać orzeczenie, w której winą za rozpad pożycia małżeńskiego zostaną obarczone obie strony, jedna strona, bądź żadna ze stron. Warto przy tym wiedzieć, że składając pozew o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka, należy brać pod uwagę konsekwencje, jakie mogą one przynieść. W niektórych sprawach, zgromadzone dowody, mogą być początkiem nowego procesu, tym razem w oparciu o artykuły Kodeksu Karnego.

Zawinione przyczyny rozwodu

Liczba rozwodów z Polsce, w każdym roku wynosi około 70 tysięcy orzeczeń. Prawie jedna czwarta z nich stanowi są pozwy z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka – w ponad 65% powództwo wnoszą kobiety. Zawinionymi przyczynami rozwodu, mogą zaś być alkoholizm – obecnie najczęstszy powód rozwodów z orzekaniem o winie – zdrada małżonka, porzucenie małżonka, groźby, agresja (zarówno fizyczna, jak i psychiczna), odmowa współżycia, utajenie chorób, czy nawet brak chęci budowania rodziny, w oparciu o wspólne potomstwo. Warto przy tym wiedzieć, że wiele z wymienionych przyczyn, może prowadzić do bardzo złożonych batalii sądowych, które często wykraczają poza samo orzeczenie rozwodowe.

Dowody na potwierdzenie winy

Dowodami podczas rozwodów z orzekaniem o wyłącznej winie małżonka, mogą być nagrania audio, filmy, zdjęcia, SMS-y, maile, wyciągi bankowe, dokumentacja medyczna itp. Często najważniejszymi, są jednak zeznania świadków bezpośrednich, którzy są w stanie wskazać przyczyny rozpadu małżeństwa. Warto zatem wiedzieć, że bez odpowiedniego materiały dowodowego, pozew z orzeczeniem o winie, będzie bezpodstawny.

Konsekwencja rozwodu z orzeczeniem o winie

Obecnie wyróżnić można dwie najbardziej dotkliwe dla winnego rozkładu pożycia małżeńskiego konsekwencje prawne. Pierwsza z nich może dotyczyć przyznania opieki nad dzieckiem stronie niewinnej, a druga wielokrotnie ma związek z alimentami. Warto bowiem wiedzieć, że małżonek niewinny może żądać od małżonka winnego alimentów i to niezależnie od tego czy niewinny znajduje się w niedostatku! Strona winna, nie ma zaś możliwości zażądania alimentów. Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie – w kwestii finansowej – rzadko wpływają jednak na sprawy związane z podziałem majątku. Orzeczenie może na nie wpłynąć tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przyczyną ustania pożycia był np. hazard małżonka, alkoholizm prowadzący do trwonienia wspólnie zgromadzonych dobór, czy też oszustwa skarbowe itp.

Wnioski dodatkowe przy pozwie o rozwód

Przy pozwie o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka, istnieje również możliwość złożenia innych dodatkowych wniosków, które zostaną rozpatrzone podczas procesu rozwodowego. Przykładowymi dokumentami, są zatem:

  • wniosek o dokonanie podziału majątku przy procesie rozwodowym,
  • wniosek o zasądzenie na rzecz Powoda kosztów procesów,
  • wniosek o przyznanie wyłącznej opieki nad dzieckiem,
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na małżonka,
  • wniosek o zasądzenie zobowiązania pozwanego do alimentów na dzieci,
  • wniosek o możliwość wyłącznego korzystania ze wspólnego mieszkania, na czas rozstrzygnięcia sądowego.

Rozwód z orzekaniem o winie – analiza ryzyka i strategia procesowa

Rozwody z orzekaniem o winie są wielokrotnie bardzo złożone i wpływają nie tylko na życie małżonków, ale także ich wspólnego potomstwa, czy prowadzone razem interesy – np. wspólna działalność gospodarcza. Zawsze zatem przed skonstruowaniem pozwu, należy wraz z dobrym adwokatem prawa rodzinnego i opiekuńczego, przygotować analizę ryzyka. To dzięki niej można określić stopień powodzenia danego rozwiązania rozwodowego. Kancelaria adwokacka, zobowiązana powinna zostać również do przygotowania strategii procesowej, włącznie z zebraniem materiałów dowodowych. Dzisiaj rozwód – nawet bez orzekania o winie – bez udziału adwokata, może niestety przynieść stronom wielu szkód. Dobry reprezentant prawny, będzie bowiem opierał się o fakty i kodeksy prawne, a nie zgubne emocje, czy nawet chęć wymierzenia na małżonku sprawiedliwości na własną rękę. Wszystkie wątpliwości prawne, dotyczące rozwodów, podziałów majątku, przysposobienia, testów na ojcostwo, czy też alimentów, może rozwiać doświadczony pełnomocnik, który zadba o to, aby każda sprawa sądowa, niezależnie od przypadku miała łagodny i korzystny dla klienta przebieg.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas