Artykuł sponsorowany Z jakich materiałów najczęściej szyje się zasłony okienne?

Z jakich materiałów najczęściej szyje się zasłony okienne?

Dobrze dobrane i ładnie upięte zasłony to ozdoba każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono zaaranżowane. Prawidłowo dobrana tkanina zasłonowa sprawdzi się zarówno we wnętrzu nowoczesnego industrialnego loftu, jak i w klasycznym apartamencie urządzonym w wiekowej kamienicy. Materiały zasłonowe dają bardzo wiele możliwości, a znalezienie odpowiedniego rodzaju nie jest trudne, choć wymaga chwili namysłu.

 

Jaka powinna być idealna tkanina zasłonowa?

 

Dekoracja okna to jeden z ważniejszych elementów wystroju wnętrza. Okna mają zwykle dużą powierzchnię i co za tym idzie, są bardzo dobrze widoczne. Często wręcz są akcentem dominującym, zwłaszcza w nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie mogą zajmować nawet całą ścianę. Rodzaj materiału, jakiego użyjemy na zasłony, jest więc czynnikiem, który może przesądzić o tym, jak będzie odbierana cała aranżacja. Tkanina zasłonowa to wiele cech, które należy brać pod uwagę – rodzaj splotu, grubość, faktura, stopień, w jakim materiał przepuszcza światło i powietrze, to jak się układa. Najczęściej wybierane materiały zasłonowe należą do kilku grup i są zwykle dopasowywane do charakteru pomieszczeń oraz efektu, jaki ma zostać osiągnięty – wyjaśnia ekspertka z firmy Szyte Wnętrza, która specjalizuje się materiałach do dekoracji wnętrz.

 

Typ tkaniny, która posłuży do szycia zasłon, powinien być dopasowany do charakterystyki konkretnego pomieszczenia. Wybierając materiał zasłonowy, trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia i jego naświetlenie, stronę świata, na którą wychodzą okna oraz ich rozmiar. Tam, gdzie światła wpada więcej i może ono być uciążliwe, np. w sypialni warto zdecydować się na tkaniny ułatwiające blokowanie części promieni słonecznych. W pomieszczeniach gorzej doświetlonych lepiej sprawdzą się zasłony, które nie ograniczają w tak dużym stopniu przenikania światła.

 

Warto pamiętać, że stopień przepuszczalności światła ma znaczenie nie tylko wówczas, gdy zasłony są zaciągnięte. Materiały, przez które nie prześwieca słońce, sprawiają wrażenie „cięższych”, przez co zmniejszają optycznie przestrzeń. Tkaniny lekkie i zwiewne działają przeciwnie i zwykle powiększają pomieszczenie. Trzeba więc pamiętać, że w większości przypadków zasłony zaciemniające sprawdzą się lepiej tam, gdzie dostępna powierzchnia jest większa, natomiast zasłony „prześwitujące” będą na ogół lepsze do mniejszych wnętrz. Jeśli użycie zasłon blokujących światło będzie konieczne, powinny one być możliwie jasne i ułożone w taki sposób, który nie będzie ich wizualnie dodatkowo obciążał.

 

Popularne materiały używane do szycia zasłon

 

Najpopularniejszy podział materiałów zasłonowych wiąże się z ich kontrolą nad sposobem, w jaki pomieszczenie jest oświetlane przez wpadające do środka promienie słońca. Ma to duże znaczenie, zarówno przy zaciągniętych zasłonach okiennych, jak i wtedy, gdy są one odsłonięte. Nawet bowiem w takim przypadku część promieni słonecznych może być blokowana. Słońce podświetlając zasłony, wpływa na barwę światła, które przenika do wnętrza. Ten efekt występuje jednak jedynie przy cieńszych tkaninach.

 

Do materiałów zasłonowych tradycyjnie wykorzystywanych przy szyciu grubszych i nieprzepuszczających światła zasłon i kotar należą welwet i aksamit oraz welur. Są one dość grube i ciężkie, a przy tym miękkie. Dają wrażenie ciepła i mają przyjemną fakturę pluszu, co sprawia, że powierzchnia jest pokryta okrywą, cieńszą w przypadku aksamitu i najgrubszą przy welurze. Tkaniny tego rodzaju nie tylko bardzo ograniczają naświetlenie, ale także tłumią dźwięki dobiegające z zewnątrz i redukują wychładzanie się pomieszczenia. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że zmniejszają przepływ powietrza.

Innym rodzajem klasycznego materiału zasłonowego jest żakard. Wyróżnia się on przede wszystkim dość złożonym splotem, który dodaje mu atrakcyjności. Tkaniny żakardowe są stosunkowo grube i dobrze redukują przenikanie światła. Są bardziej przewiewne niż plusze, lecz w roli ciężkich zasłon sprawdzają się równie dobrze.

Nowszą propozycją jest tzw. blackout, czyli tkaniny specjalnie projektowane z myślą o zaciemnianiu pomieszczeń. Są one dostępne zarówno jako materiały jednolite, podobne z wyglądu do atłasu lub satyny, jak i z bardzo wyraźną strukturą. Blackouty są bardzo miękkie i miłe  dotyku.

 

Materiałem na zasłony, które można uznać za kategorię przejściową między materiałami ciężkimi i lekkimi, jest tafta. Ma ona średnią przezierność, a jednocześnie jest dość ciężka. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo gładka i połyskliwa powierzchnia. Cechą, która nie każdemu musi przypaść do gustu, będzie jednak charakterystyczny szelest, jaki wydaje.

 

W grupie tkanin przeznaczonych na cieńsze i bardziej zwiewne zasłony znajdziemy różne rodzaje bawełny. Dobrym materiałem zasłonowym jest perkal. Ma on stosunkowo gęsty splot, jednak jest dość cienki. Tkaniny perkalowe często mają charakterystyczny połysk.

Znacznie cieńszymi materiałami będzie szyfon, który jest niemal przezroczysty oraz woal i tiul. Woal ma dość specyficzne zabarwienie, a choć jest nieprzezroczysty, to jednak bardzo dobrze przepuszcza światło. Tiul jest zwiewny, miękki i bardzo delikatny. Ma wysoką przezierność i dodaje lekkości wnętrzu, w którym został użyty.

Dużym powodzeniem cieszą się też zasłony wykonane z naturalnego lnu. Wyróżniają się nie tylko bardzo atrakcyjnym splotem, ale także są uważane za zdrowe i ekologiczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas