Artykuł sponsorowany Walory drewna sosnowego

Walory drewna sosnowego

Drewno sosnowe jest surowcem chętnie wykorzystywanym w branży meblarskiej i budownictwie. Wśród najważniejszych zalet drewna pozyskiwanego z sosny można wymienić jego przystępną cenę oraz łatwość obróbki, a także bogatą paletę ubarwienia. Jakie jeszcze walory drewna sosnowego czynią z niego doskonały materiał na meble oraz inne produkty? Odpowiedź poniżej.


Właściwości drewna sosnowego

Sosna jest gatunkiem drzewa bardzo rozpowszechnionym w Polsce, zwłaszcza w regionach północnych i północno-wschodnich. Najczęściej jest spotykana w kolorze żółtawo- lub czerwonobiałym. Wyróżnia ją też intensywny zapach żywicy. Powszechność występowania sosny przyczynia się do jej łatwej dostępności, a co za tym idzie – również przystępnej ceny surowca. Uważa się, że najlepszym materiałem jest drewno pozyskiwane z drzew w wieku 80-120 lat. Ze względu na swoją miękkość drewno sosnowe jest łatwe w przetwarzaniu i obróbce poprzez np. frezowanie, szlifowanie, struganie, skrawanie, sklejanie. Materiał ten może być również poddawany nasycaniu w celu uzyskiwaniu różnego ubarwienia produktów, a także malowaniu, lakierowaniu i woskowaniu – zależnie od rodzaju mebla. Szybko się też go suszy. Drewno sosnowe w stanie naturalnym prezentuje się bardzo estetycznie. Warto również wspomnieć o lekkości tego gatunku drewna litego oraz o takich jego cechach jak antystatyczność (nie kumuluje kurzu) i higroskopijność (wchłania wilgoć). Drewno sosnowe gwarantuje również dobry poziom izolacji akustycznej i termicznej (współczynnik przewodzenia ciepła wynosi tu 0,139), jako drewno lite jest ono stosunkowo wytrzymałe i trwałe.


Zastosowanie materiału

Jak mówi nasz ekspert z firmy LIMBOR: drewno sosnowe znajduje wszechstronne zastosowanie w budownictwie i górnictwie oraz w przemyśle drzewnym, papierniczym, stolarskim i meblarskim: wykorzystuje się je do produkcji mebli do domowych i ogrodowych oraz galanterii. Z drewna sosnowego wykonuje się łózka, stoliki, komody, krzesła oraz inne stylowe i funkcjonalne meble, ale również podłogi, drzwi i okna czy elementy elewacji budynków i więźby dachowe. Służy ono też za doskonały surowiec do produkcji takich wyrobów jak: płyty wiórowe i pilśniowe i okleiny, opakowania, podkłady kolejowe. Ze względu na swoje właściwości także jest świetnym materiałem dla osób hobbystycznie zajmujących się stolarstwem. Z kolei łatwa dostępność drewna aż kilkunastu gatunków sosny pozwala bez trudu można znaleźć taki, który w pełni odpowiada indywidualnym potrzebom – zarówno do celów przemysłowych, jak i prywatnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas