Artykuł sponsorowany Styl nowoczesny kontra styl współczesny – podobieństwa i różnice

Styl nowoczesny kontra styl współczesny – podobieństwa i różnice

„Nowoczesność” i „współczesność” to pojęcia, które przenikają się w świecie designu. Warto zatem zadać sobie pytanie: czy współczesna architektura jest tym samym co architektura nowoczesna? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie i wychwycić subtelne różnice między tymi dwoma stylami.

Nowoczesność i współczesność – pojęcia tożsame?

Współczesność to termin opisujący czasy obecne, podczas gdy nowoczesność odnosi się do rozwoju technologicznego i inżynieryjnego z przełomu XIX i XX wieku. Aby zachować prostotę, nowoczesna architektura koncentruje się na metalach przemysłowych, takich jak stal, beton i szkło. Współczesny design także wykorzystuje te elementy, niemniej projekty są zdecydowanie bardziej detaliczne i zakrawające o rozwiązania futurystyczne. Biorąc pod uwagę podobieństwa koncepcyjne, nowoczesność i współczesność zawsze będą mieszały się ze sobą.

Domy nowoczesne – czym się wyróżniają?

Nowoczesny dom jest bardziej zrównoważony i uporządkowany. W przypadku współczesnych domów dozwolony jest mariaż stylów – architekt ma zdecydowanie więcej swobody artystycznej. Nie oznacza to, że dom o nowoczesnym designie nie może być innowacyjny, ale typowo współczesne domy wyróżniają się pod względem wyjątkowości kształtu. Podobieństwa dotyczą także dużych okien zastosowanych w niemal każdym projekcie oraz płaskiego dachu.

Materiały budowlane – jakie wybrać?

Współczesne materiały budowlane są często przyjazne dla środowiska i poddawane recyklingowi. Niektóre projekty uwzględniają tak daleko posunięty odzysk, że do budowy wykorzystuje się absolutnie niestandardowe elementy, np. stare kontenery transportowe. Taki dom nie jest dla wszystkich, niemniej coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie trwałych i przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych. Projektowanie domów ekologicznych to nie tylko sposób na oszczędzenie pieniędzy, ale także zwiększenie wartości obiektu i realną pomoc planecie.

Funkcje i wygląd domów nowoczesnych i współczesnych

W przeciwieństwie do wyglądu zewnętrznego wnętrza domów nowoczesnych i współczesnych mają zdecydowanie więcej różnic. Najprościej rzecz ujmując, współczesność można opisać jako połączenie modernizmu i minimalizmu bez skupiania się na jednym stylu naraz. To połączenie najpopularniejszych trendów projektowych z całego świata. Wykreowanie prawdziwie współczesnego designu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z usług sprawdzonej pracowni architektonicznej, takiej jak Room 19.

Z drugiej strony nowoczesny design wyróżnia się wyraźnymi, ostrymi liniami, ciepłymi, neutralnymi kolorami i równowagą w całym projekcie. Współczesny design prezentuje różne style w różnych pokojach i częściach domu, dlatego tak ważne jest stworzenie spójnego projektu, który wpisze się we współczesne koncepcje, wydobywając z nich wszystko co najlepsze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas