
Rolety zewnętrzne jako element zabezpieczenia antywłamaniowego obiektu
Dom i ogródRolety zewnętrzne są niezbędnym elementem nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Stanowią skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami z otoczenia, hałasem i słońce. Modele antywłamaniowe natomiast zwiększają ochronę domu, mieszkania, budynku użytkowego przed włamywaczami i nieproszonymi gośćmi. Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne? Jaką odgrywają rolę w zabezpieczeniu antywłamaniowym?
Zalety rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne są uniwersalne. Można je montować w różnorodnych rodzajach okien, np. elewacyjnych, dachowych. Stanowią dobrą ochronę przed nadmiernym promieniowaniem UV i słońcem. Za ich pomocą można niemal całkowicie zasłonić pomieszczenie, co zapewnia poczucie prywatności. Sprawdza się to szczególnie w przypadku domów, które sąsiadują z ruchliwymi ulicami i chodnikami. Dzięki roletom zewnętrznym przypadkowi przechodnie nie będą mieli wglądu we wnętrze budynku.
Owe elementy stanowią również doskonałą ochronę przed hałasem i zanieczyszczeniami. Zapewniają izolację termiczną – po ich zasłonięciu w upalne, letnie dni domownicy nie będą odczuwać wysokich temperatur. Miesiące zimowe natomiast nie będę się wiązać ze znacznymi stratami ciepła. Rolety zewnętrzne skutecznie chronią przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, np. mrozem, wiatrem, zamieciami, deszczem.
Sprawdzonym i doświadczonym producentem rolet zewnętrznych jest firma Nowbud-Klimczyk, specjalizująca się w produkcji okien, drzwi, podłóg i innych materiałów wykończeniowych.
Znaczenie rolet zewnętrznych antywłamaniowych
Niektóre rolety zewnętrzne mają dodatkową funkcję antywłamaniową. Są to specjalne, bardzo solidne rolety, wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, które będą trudne do staranowania przez potencjalnych włamywaczy. Rolety antywłamaniowe posiadają charakterystyczną konstrukcję aluminiową. Wyglądają jak pancerna kurtyna, osadzona na wzmocnionych prowadnicach. Roleta antywłamaniowa jest zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Można ją sforsować jedynie przy użyciu specjalistycznych, precyzyjnych narzędzi oraz ciężkiego sprzętu udarowego – bardzo rzadko dysponują nimi włamywacze, którym zależy na ukrytym działaniu (ciężki i sprzęt natychmiast zwróciłby na siebie uwagę). Wyposażona jest dodatkowo w mechanizm zapadkowy, dzięki któremu nie można podnieść kurtyny siłą. Najczęściej rozwija i zwija się ją za pośrednictwem elektronicznego sterownika.
Rolety zewnętrzne z funkcją antywłamaniową montuje się zazwyczaj na parterze – zarówno na oknach, jak i drzwiach tarasowych.