Artykuł sponsorowany Produkty inteligentnego domu

Produkty inteligentnego domu

Nasze domy wyposażane są w coraz bardziej nowoczesne urządzenia: sprzęt AGD, płaskie telewizory, systemy audio. Cały czas są one wykorzystywane w tradycyjny, niezbyt efektywny sposób. A naprawdę nowoczesny dom, to dom inteligentny. Jak można sprawić, by dom stał się inteligentny? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa?

Inteligentny dom – co to oznacza?

Inteligentny dom lub „smart house” z systemem wykonanym przez profesjonalną firmę , to taki, z którym domownicy są w stanie się porozumieć i któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia. Jego podstawą jest koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy. Dzięki systemowi inteligentnego domu, korzystając z samego tylko smartfona domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych. A większość z nich znajdując się z dala od miejsca zamieszkania.  

Inteligentny dom – jak to działa?
Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń. Im jest ich więcej, tym mieszkanie staje się bardziej „inteligentne”. Podstawowym elementem inteligentnego domu jest centralka, która odpowiada za sterowanie i zarządzanie całym systemem. Łączy się ona z wszystkimi komponentami oraz z siecią, przez co użytkownicy mogą korzystać z systemu nawet wtedy, gdy znajdują się poza domem. Do podstawowych urządzeń inteligentnego domu zalicza się:

  • gniazdka - pozwalające włączać i wyłączać urządzenia elektryczne i monitorować użycie energii,
  • oświetlenie - opcjonalnie: z regulacją jasności i barwy,
  • ogrzewanie - służy do kontrolowania temperatury,
  • czujniki - dymu, gazu, temperatury, zalania,
  • kamery do monitoringu,
  • systemy alarmowe - ruchu, drzwi i okien oraz syreny alarmowe.

Urządzenia te mogą być stosowane pojedynczo lub  być łączone w zestawy inteligentnego domu. Łączą się ze sobą lub z centralką za pomocą jednej z bezprzewodowych technologii. Przy wyborze urządzeń należy zwrócić uwagę na to, z jakimi standardami są kompatybilne. Czasem do pojedynczych komponentów wykorzystuje się technologię Bluetooth, która pozwala sterować nimi w prosty sposób za pomocą smartfona. Systemy inteligentnego domu mogą wykorzystywać łączność radiową na niestandardowym paśmie albo też korzystać z jednego ze standardów komunikacyjnych: z Wi-Fi - co pozwala sterować urządzeniami bezpośrednio z poziomu komputera lub smartfona lub Z-Wave/ZigBee, czyli energooszczędnej komunikacji wewnątrz mieszkania.

Inteligentny dom to przede wszystkim poprawa wygody. Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo. Ważne, by wybrany system został zamontowany przez firmę z doświadczeniem, co zapewni poprawność działania systemu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas