Materiał Partnera Ogrody naturalistyczne – modny trend

Ogrody naturalistyczne – modny trend

Ogrody naturalistyczne to obecnie jeden z najgorętszych trendów w projektowaniu zarówno ogrodów prywatnych jak i terenów zieleni. Wszystko wskazuje na to, ze nie jest to tylko chwilowa moda, ale kierunek, w którym nie jest ważna tylko estetyka, ale również szeroko pojęta filozofia zakładania i uprawniania terenów zielonych. To też najbardziej sprzyjająca wypoczynkowi forma ogrodu, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Czym jest ogród naturalistyczny?

Ogród naturalistyczny nawiązuje do naturalnych zbiorowisk roślin z zachowanie lokalnych krajobrazów. Podstawą kompozycji ogrodów naturalistycznych są rośliny, a ich układ i kompozycja są zbliżone do naturalnych form. Aranżacje naturalistyczne najlepiej wprowadzać na działkach, gdzie mało widoczne są wpływy człowieka, na terenach podmiejskich i wiejskich. Styl ten idealnie sprawdzi się na terenach podleśnych i miejscach sąsiadujących z łąkami, gdzie nasadzenia drzew i  roślin będą do przypominały środowisko naturalne.

Czym wyróżnia się ogród naturalistyczny?

Ogrody i tereny zielone kreowane przez ogrodników i architektów terenów zielonych odwołują się do natury i naturalnych krajobrazów. Dla części twórców obok samego projektowania ogrodów ważne jest, aby prace wykonawcze i późniejsza pielęgnacja umożliwiała realizację założeń zrównoważonego rozwoju i ochronę bioróżnorodności. Ogród naturalistyczny jest tworzony z poszanowaniem naturalnego krajobrazu, przyrody, jest przyjazny dla zwierząt i człowieka. Z jednej strony można mówić o podejściu bardzo radykalnym, gdzie aranżacja ogrodu polega na dokładnym odwzorowaniu zbiorowisk roślinnych, a z drugiej może stanowić swobodną interpretację twórcy poprzez zabawy z roślinami, aranżacją oczek wodnych czy rzeźbą terenu. Z nurtem naturalistycznym kojarzone są głównie byliny i stanowią podstawę kreowanej aranżacji terenu zieleni. Szczególnie cenione są byliny lansowane przez przedstawicieli „dutch wave”, holenderskiego ruchu, którzy w aranżacjach stawiają na trawy ozdobne i byliny przyjazne zapylaczom jak dziełżan, żeleźniak, przetacznik, jeżówka,, bukwica czy szałwia. Nurt naturalistyczny obok roślin kładzie nacisk na metody ich uprawiania, które są wolne od wykorzystania środków chemicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas