Materiał Partnera Ogrody naturalistyczne – modny trend

Ogrody naturalistyczne – modny trend

Ogrody naturalistyczne to obecnie jeden z najgorętszych trendów w projektowaniu zarówno ogrodów prywatnych jak i terenów zieleni. Wszystko wskazuje na to, ze nie jest to tylko chwilowa moda, ale kierunek, w którym nie jest ważna tylko estetyka, ale również szeroko pojęta filozofia zakładania i uprawniania terenów zielonych. To też najbardziej sprzyjająca wypoczynkowi forma ogrodu, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Czym jest ogród naturalistyczny?

Ogród naturalistyczny nawiązuje do naturalnych zbiorowisk roślin z zachowanie lokalnych krajobrazów. Podstawą kompozycji ogrodów naturalistycznych są rośliny, a ich układ i kompozycja są zbliżone do naturalnych form. Aranżacje naturalistyczne najlepiej wprowadzać na działkach, gdzie mało widoczne są wpływy człowieka, na terenach podmiejskich i wiejskich. Styl ten idealnie sprawdzi się na terenach podleśnych i miejscach sąsiadujących z łąkami, gdzie nasadzenia drzew i  roślin będą do przypominały środowisko naturalne.

Czym wyróżnia się ogród naturalistyczny?

Ogrody i tereny zielone kreowane przez ogrodników i architektów terenów zielonych odwołują się do natury i naturalnych krajobrazów. Dla części twórców obok samego projektowania ogrodów ważne jest, aby prace wykonawcze i późniejsza pielęgnacja umożliwiała realizację założeń zrównoważonego rozwoju i ochronę bioróżnorodności. Ogród naturalistyczny jest tworzony z poszanowaniem naturalnego krajobrazu, przyrody, jest przyjazny dla zwierząt i człowieka. Z jednej strony można mówić o podejściu bardzo radykalnym, gdzie aranżacja ogrodu polega na dokładnym odwzorowaniu zbiorowisk roślinnych, a z drugiej może stanowić swobodną interpretację twórcy poprzez zabawy z roślinami, aranżacją oczek wodnych czy rzeźbą terenu. Z nurtem naturalistycznym kojarzone są głównie byliny i stanowią podstawę kreowanej aranżacji terenu zieleni. Szczególnie cenione są byliny lansowane przez przedstawicieli „dutch wave”, holenderskiego ruchu, którzy w aranżacjach stawiają na trawy ozdobne i byliny przyjazne zapylaczom jak dziełżan, żeleźniak, przetacznik, jeżówka,, bukwica czy szałwia. Nurt naturalistyczny obok roślin kładzie nacisk na metody ich uprawiania, które są wolne od wykorzystania środków chemicznych.

Opracowanie:

PUP Demater S.C. Krzysztof Sałek i Wspólnicy

Sitkówka-Nowiny , Składowa 3a

Podziel się