Materiał Partnera Najpopularniejsze środki ochrony roślin

Najpopularniejsze środki ochrony roślin

Odpowiednia pielęgnacja roślin nie ogranicza się wyłącznie do regularnego podlewania czy nawożenia – równie ważne jest bowiem stosowanie środków ochrony, które skutecznie zapobiegają chorobom oraz zwalczają szkodniki i chwasty. Poszczególne preparaty różnią się od siebie m.in. przeznaczeniem i składem, dlatego przed zakupem należy wiedzieć, które z nich warto wybrać. Zestawienie najpopularniejszych środków roślin przedstawiamy w artykule.

Rodzaje środków ochrony roślin

W skład środków ochrony roślin, zwanych także pestycydami, najczęściej wchodzą pojedyncze substancje lub złożone mieszaniny chemiczne, które chronią przed szkodliwym działaniem chorób, a także zwalczają szkodniki i chwasty. Ich podział uzależniony jest od rodzaju zastosowania i sposobu działania oraz od ich struktury chemicznej. W oparciu o przeznaczenie preparatu wyróżnia się m.in.:

  • herbicydy – środki przeciwko szkodnikom roślinnym i chwastom,
  • insektycydy – środki przeciwko insektom
  • fungicydy – środki grzybobójcze,
  • zoocydy – środki do zwalczania szkodników zwierzęcych,
  • repelenty – środki odstraszające,
  • atraktanty – środki zwabiające.

Środki ochrony roślin znajdują zastosowanie zarówno w ogrodnictwie amatorskim, jak i profesjonalnym. Ponadto na rynku dostępne są także adiuwanty, których zadaniem jest poprawa właściwości wyżej wymienionych preparatów.

Jak korzystać ze środków ochrony roślin?

Przed zastosowaniem poszczególnych preparatów należy upewnić się, że problem dotykający rośliny został odpowiednio zdiagnozowany. Ogrodnicy posiadający wieloletnie doświadczenie i obszerną wiedzę bez problemu rozpoznają chorobę, jednak dla amatorów ogrodnictwa może okazać się to nieco trudne – warto wykonać wówczas tzw. test wilgotnej komory.  

Po zdiagnozowaniu problemu należy przygotować mieszaninę zgodnie z zaleceniami producenta, zwracając uwagę na kilka szczególnie ważnych kwestii – opowiada o nich ekspert ze sklepu internetowego graminas.pl, w którym znaleźć można materiały siewne, nawozy i środki ochrony roślin:

Podczas przygotowywania mieszaniny należy zwracać uwagę nie tylko na ilość łączonych ze sobą środków, lecz także na ich temperaturę oraz kolejność dodawania. Warto także sprawdzić, czy niektóre substancje nie osadziły się na dnie lub na ściankach zbiornika.

Przygotowaną w ten sposób mieszaninę należy dozować tak, jak sugeruje to producent. Przestrzeganie zaleceń sprawi, że oprysk będzie skuteczny i efektywny, a rośliny zostaną odpowiednio zabezpieczone. Należy pamiętać, aby kupować pestycydy wyłącznie w zaufanych sklepach, a także dokładnie analizować ich skład. Zastosowanie nieodpowiedniego preparatu może bowiem wyrządzić bardzo duże szkody, a nawet całkowicie zniszczyć uprawę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas