Materiał Partnera Na co warto zwrócić uwagę, projektując ogród japoński?

Na co warto zwrócić uwagę, projektując ogród japoński?

Chcesz wnieść do ogrodu prostotę i spokój? Szukasz czegoś innego? Typowy ogród Zen to japońskie dzieło, które składa się głównie ze żwiru, kamieni i głazów. Cieszą się ogromną popularnością również poza Japonią. Przede wszystkim dlatego, że ten typ ogrodu jest dość łatwy w utrzymaniu. Zwłaszcza wtedy, gdy używasz głównie żwiru. Inną przyczyną są atrakcyjne wizualnie formy i kształty.

Kilka wskazówek, jak zaprojektować ogród w stylu japońskim

Ogród w stylu japońskim jest prawdziwą oazą spokoju. Lawendowe Ogrody Edyta Piszczałkowska podkreśla, że mniej znaczy więcej. Dlatego warto się trzymać tylko kilku rodzajów roślin. W ogrodach japońskich bardzo rzadko sadzi się nowe rośliny.  Przestrzenie wokół nich są więc tak samo ważne jak same rośliny. W ten sposób możesz wizualnie powiększyć ogród.


Japońskie ogrody bardzo często wykorzystują elementy otaczającego je krajobrazu. Japoński klon może być idealnym dopełnieniem otoczenia. Twarda architektura krajobrazu może obejmować żwir, skały i ostoje. Zachęcaj mchy do tego, aby rozprzestrzeniały się w zakamarkach. Japońskie ogrody często pokazują różne odcienie zieleni. Mech jest używany  w wielu japońskich ogrodach świątynnych. Projektując ogród w tym stylu, bądź spokojny i pogodny. Japońskie ogrody są często używane do kontemplacji. Zwróć uwagę na ogrody herbaciane i świątynne w Kioto.

Najlepsze rośliny do japońskich ogrodów

Klon japoński jest małym drzewkiem. Dostępne są setki odmian. Jedna z nich wyróżnia się purpurowymi, różowymi łodygami i jasnozielonymi liśćmi z różowymi akcentami. Nie zawodzi też jesienią. Liście przybierają żółty i pomarańczowy kolor.  Wyróżniają się powolnym wzrostem. Sprawdzą się idealnie w małych ogrodach. Ostatecznie osiągną wysokość do 6 metrów.  Do ogrodów japońskich można też wybrać sosnę czarną lub wiśnię kwitnącą.

Paproć drzewiasta wygląda niesamowicie, gdy posadzisz ją w pobliżu skał lub pod baldachimem drzew. Ma szaroniebieskie, charakterystyczne, długie i skórzaste liście. Świetnie rośnie, gdy w glebie w glebie znajduje się dużo materii organicznej.

Japońska trawa leśna ma kopce łukowatych łodyg zakończonych jasnożółtozielonymi, lekko pstrokatymi liśćmi, które jesienią stają się lekko czerwonawe. Ta odmiana nie osiąga dużej wysokości (do 40 cm). Wygląda fantastycznie w ogrodzie żwirowym.

Czarna trawa mondo tak naprawdę nie jest trawą. Ta wyjątkowa roślina ma czarne liście, rośnie nisko i wolno się rozprzestrzenia. Wspaniale komponuje się z kolorowymi roślinami. Po małych fioletowych kwiatach pojawiają się czarne jagody. Najlepiej radzi sobie  w wilgotnych glebach w pełnym słońcu, ale toleruje też cień. Możesz również kupić zieloną trawę mondo. Ma taką samą formę, ale ciemnozielone liście.

W japońskim ogrodzie doskonale sprawdzą się też lilie, azalie i japońskie pierwiastki leśne.

Opracowanie:

Lawendowe Ogrody Edyta Piszczałkowska

Błonie 23

  • tel. 530 171 400

Podziel się