Artykuł sponsorowany Meble z jakiego drewna najlepiej sprawdzą się w kuchni?

Meble z jakiego drewna najlepiej sprawdzą się w kuchni?

Drewno jest materiałem, które bezsprzecznie wprowadza do każdego pomieszczenia unikalny klimat. Świetnie komponuje się z różnymi dodatkami, bez względu na przyjęty styl. Wiadomo jednak, że miejsce, gdzie się przygotowuje jedzenie, rządzi się swoimi prawami. Dlatego też wybiera się określone rodzaje drewna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.  

Dlaczego warto wybrać drewniane meble do kuchni?

Jak wiadomo, drewno od zawsze było wykorzystywane przez ludzi na wiele różnych sposobów. Wykonywanie z niego mebli jest jednym z nich. Pomimo zmieniających się trendów i szukaniu oszczędności oraz nowych rozwiązań takich jak wykorzystywanie płyt drewnopochodnych albo z tworzyw sztucznych, nadal cenione są meble wykonane z drewna. Można się o tym przekonać, wybierając się do salonu meblowego Heban w Kole. Drewniane meble warto wybrać, ponieważ:

  • są bardzo trwałe i solidne,

  • zrobione są z naturalnego materiału, co jest ważne np. dla alergików,

  • jest to ciepły materiał w dotyku i wyglądzie,

  • usłojenie każdego kawałka drewna jest jedyne i niepowtarzalne.

Wiadomo też, że współczesne drewniane meble nie są takie same jak te stare. Obecnie wykorzystywane rozwiązania, takie jak np. odpowiednie zawiasy w drzwiczkach czy szyny stosowane w szufladach ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Jakie gatunki drewna są najchętniej wybierane przy robieniu mebli kuchennych?  

Drewniane meble pasują do wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym, jak i klasycznym. Dlatego też kuchnie, w których są drewniane meble, również krzesła z Koła, przykuwają uwagę. W związku z warunkami panującymi w kuchni, meble tam stojące muszą być wytrzymałe, odpowiednio zabezpieczone tak, by były odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoci oraz potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Chociaż wiadomo, że czasami nic nie jest w stanie wytrzymać mocnego uderzenia. Dlatego też wykorzystuje się takie gatunki drewna jak: jesion, dąb, buk, sosna czy modrzew. Przy czym trzeba pamiętać, że każdy z wymienionych gatunków ma różną twardość i w związku z tym wytrzymałość. Dlatego też np. sosna jest chętnie wykorzystywana do robienia stelaży, ale już nie frontów. Za to z drewna bukowego można zrobić piękny front. Dąb za to świetnie sprawdzi się jako blat. Każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego do wymarzonej kuchni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas