Artykuł sponsorowany Kosiarka ogrodowa – jak wybrać odpowiednią?

Kosiarka ogrodowa – jak wybrać odpowiednią?

Żaden przydomowy ogród nie może obejść się bez zadbanego trawnika, który to będzie olśniewał swoim wyglądem. Żeby o niego odpowiednio zadbać, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniej kosiarki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą m.in. sposobem napędu. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak wybrać odpowiednią kosiarkę do twojego ogrodu!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Wersja spalinowa sprawdzi się u osób, które mają w swoim ogrodzie duże powierzchnie do koszenia oraz na nich – wysoką i mokrą trawę. To ułatwienie dla tych, którzy stronią od żmudnego i czasochłonnego koszenia trawnika. Kosiarki te posiadają  bowiem dużą moc koszeniaNie mają kabla i nie potrzebują źródła prądu, dlatego dobrze radzą sobie w miejscach, gdzie znajduje się wiele przeszkód np. krzewów czy drzew. Kosiarki spalinowe dostępne są w dwóch wersjach:

  • ręcznej, zwanej kosą spalinową;
  • na kołach.

Kosiarki elektryczne to z kolei idealne rozwiązanie dla osób, które koszą niewielkie tereny i dodatkowo nie chcą wydać na kosiarkę dużo pieniędzy. Jest ona tańsza od kosiarek spalinowych, ale za to napędzana za pośrednictwem energii elektrycznej pochodzącej z sieci 230  V i musi być podłączona do przedłużacza, który ogranicza znacznie zakres ruchu. Na rynku spotkać można także urządzenia wyposażone w akumulator, jednak jego możliwości pozostawiają wiele do życzenia. Zdecydowaną zaletą urządzeń elektrycznych jest cichsza praca i brak spalin szkodliwych dla środowiska. Nie nadają się jednak do wysokiej i mokrej trawy.

Kosiarka z koszem czy bez?

Koszenie trawy kosiarką bez kosza wiąże się z koniecznością grabienia jej, co na większej powierzchni ogrodu jest bardzo czasochłonne i męczące. Poleca się więc kosiarki ze specjalnymi koszami. Magazynują one skoszoną trawę, co sprawia, że oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na usuwanie trawy z ogrodu, aby ta nie zalegała w nim niepotrzebnie. Pojemność kosza uzależniona jest od mocy i szerokości kosiarkiW elektrycznych modelach są to wersje o pojemności do 60 litrów, natomiast w wersjach spalinowych znajdziemy kosze do 70 litrów. Wybór kosza powinien zależeć więc od wielkości naszego trawnika.

Kosiarka bębnowa czy rotacyjna?

Niezależnie od typu kosiarki, warto zwrócić uwagę, aby noże tnące były zawsze ostre. Tępe mogą uszkodzić trawę, która żółknie. Jeżeli zaobserwujemy takie zjawisko, noże należy niezwłocznie oddać do ostrzenia. Najlepiej zlecić to wyspecjalizowanemu serwisowi, gdyż ostrzone noże wymagają wyważenia. Warto jednak porównać ceny tej usługi z cenami nowych noży do kosiarki, jaką posiadamy. Niektóre sklepy takie jak np. firma Krysiak z Baranowa  oferują obie usługi w bardzo korzystnych cenach.

O jakości cięcia trawy decyduje nie tylko ostrość noży tnących, ale też sposób ich zamocowaniaRówne i precyzyjne cięcie zapewniają kosiarki bębnowe, czyli z nożami osadzonymi na bębnie. Mogą kosić bardzo nisko i są polecane do trawników dekoracyjnych, ciętych na wysokość 2,5 do 3 cm. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz w ogrodzie wysoką trawę lub nierówną powierzchnię, to taka kosiarka sobie z nimi nie poradzi. Z wysoką i rzadko koszoną trawą oraz na terenie nieco nierównym, zdecydowanie lepiej poradzi sobie nożowa kosiarka rotacyjna. Jej mechanizm składa się z jednego noża obracającego się wokół osi pionowej. Istnieje jeszcze trzeci typ kosiarek, zdecydowanie rzadziej spotykany, a mianowicie kosiarki listwowe wykorzystywane głównie do porządkowania nieużytków i koszenia bardzo wysokich traw z chwastami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas