Artykuł sponsorowany Kiedy przycinać drzewa i krzewy ozdobne? Wybierz narzędzia z internetowego sklepu ogrodniczego Aterek

Kiedy przycinać drzewa i krzewy ozdobne? Wybierz narzędzia z internetowego sklepu ogrodniczego Aterek

Zadbany i piękny ogród jest wizytówka osób, które mieszkają na posesji. Jego zakładanie wiąże się z koniecznością pielęgnacji roślin. W Polsce o wiele popularniejsze od kwiatów są drzewka i krzewy ozdobne. Wymagają one czynności rutynowych, takich jak nawadnianie, ale też bardziej zaawansowanych zabiegów, na przykład cięcia sanitarnego. W jaki sposób należy przycinać krzewy oraz drzewka i kiedy jest na to najlepsza pora? Potrzebujesz do tego również odpowiednich narzędzi, które znajdziesz w ofercie firmy Asterek.

Cięcie sanitarne

Jest to cięcie, którego główne zadanie to utrzymanie roślin w dobrej kondycji. Na uszkodzonych pędach Może rozwijać się wiele niebezpiecznych chorób, które z czasem obejmują cały krzew. Obdarte z kory i połamane gałązki bardzo szybko są atakowane przez bakterie i grzyby. Regularnie przycinane drzewka o wiele lepiej kwitną i owocują, dlatego zabieg ten poleca się szczególnie w przypadku roślin kwitnących oraz tych, na których owocach nam zależy. Najlepszą porą na cięcie sanitarne jest wczesna wiosna, zanim roślina zacznie się intensywnie rozwijać. Ważne jest, aby usunąć wszystkie uschnięte, chore i uszkodzone pędy.

W przypadku rozbudowanej korony przycina się również te gałązki, które są skierowane do jej wnętrza lub krzyżują się z innymi. W ten sposób dociera więcej światła, dzięki czemu nie dochodzi do usychania liści i gałęzi. Przyczynianie drzew i krzewów to zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy, przynajmniej teoretycznej. Niedoświadczona osoba może zrobić to niepoprawnie i uszkodzić krzew. Warto wiec zapoznać się z kilkoma poradnikami. Nie sposób nie wspomnieć również o potrzebie zakupu odpowiednich narzędzi, które ułatwią pracę.

Jakie narzędzia będą potrzebne do przycinania żywopłotu?

Aby cięcie gałęzi było proste, a jednocześnie nie wpływało negatywnie na rośliny, w ogrodowym schowku powinno znaleźć kilka narzędzi. Najważniejszym z nich są ostre nożyce, natomiast w przypadku niewielkich poprawek warto mieć w zanadrzu także sekator. Do tej pracy przydadzą się również rękawice ochronne, które zabezpieczą dłonie przed skaleczeniami. Narzędzia do przycięcia żywopłotu można znaleźć w ofercie internetowego sklepu ogrodniczego Asterek. Przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom również inne niezbędne akcesoria, takie jak pazurki, motyki, łopaty, siekiery, grabie czy motyczki. Co więcej, w jego ofercie można znaleźć także nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich oraz nawozy do roślin, dzięki którym ogród będzie prezentował się nienagannie.

Na czym polegają cięcia formujące?

Cięcie formujące to zabieg już typowo estetyczny. Można je wykonywać zarówno na roślinach liściastych, jak i iglastych. Podstawowe zasady cięcia są zależne od gatunku:

  • cięcie wczesną wiosną – dotyczy roślin kwitnących latem na pędach jednorocznych. Do najpopularniejszych gatunków zalicza się budleję Dawida, barbulę, perowskię, tawułę japońską, pięknotkę Bodiniera, ketmię syryjską, hortensję, dziurawce oraz róże;

  • cięcie latem – dotyczy wszystkich krzewów kwitnących wiosną. Cięcie przeprowadza się po przekwitnieniu.

Cięcie formujące może uwydatniać naturalne walory rośliny lub być zabiegiem bardzo fantazyjnym i tworzyć rozmaite nietypowe kształty. W tym wypadku również należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe i zapoznać się ze sposobami przycinania. Podatne na formowanie są rośliny wiecznie zielone, takie jak niektóre gatunki iglaków lub bukszpan. Można z nich stworzyć wyjątkowe zielone rzeźby, które będą estetycznie się prezentowały przez cały czas – bez względu na porę roku oraz warunki atmosferyczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas