Artykuł sponsorowany Jaki zestaw garnków najlepiej sprawdzi się do kuchni?

Jaki zestaw garnków najlepiej sprawdzi się do kuchni?

Garnki to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia kuchni, który jest niezbędny w każdym domu. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów garnków, a ich parametry czy materiał wykorzystany do wykonania bezpośrednio wpływają na jakość i smak posiłków oraz komfort gotowania. Ponadto oprócz kwestii praktycznych ważna jest oczywiście także estetyka. Sprawdź, jakie dokładnie kryteria wziąć pod uwagę wybierając garnki.

Z jakich materiałów wykonywane są garnki?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jaką trzeba rozważyć podczas kupowania garnków, jest materiał, z jakiego są wykonane. Ma to bezpośredni wpływ na trwałość naczynia, a także sposób i komfort gotowania.

Zdecydowanie najbardziej popularne są garnki ze stali nierdzewnej. Za tym przemawiają oczywiście ich liczne zalety, a przede wszystkim dobra jakość przy stosunkowo niskiej cenie. Stal nierdzewna jak sama nazwa wskazuje, jest odporna na korozję. Ponadto dobrze znosi wysokie temperatury, nie odkształca się ani nie rysuje. Za to równomiernie się nagrzewa oraz dobrze przewodzi ciepło. Co bardzo ważne, w przypadku kontaktu z żywnością stal nie wydziela szkodliwych substancji oraz nie wpływa na smak jedzenia.   

Innym popularnym rozwiązaniem są garnki aluminiowe, które wyglądem przypominają te ze stali nierdzewnej, ale mają nieco inne właściwości. Lepiej przewodzą ciepło i szybciej się nagrzewają, a więc przygotowywanie potraw trwa znacznie krócej niż w przypadku garnków stalowych. Ponadto są tanie oraz bardzo lekkie i wytrzymałe, dzięki czemu korzystanie z nich jest wygodne. Jednak mają jedną istotną wadę – nie można przygotowywać w nich potraw kwaśnych, gdyż dochodzi wtedy do uwalniania się szkodliwych substancji.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również garnki żeliwne. Są one najbardziej solidne i odporne na różnego rodzaju zarysowania czy inne uszkodzenia, ale jednocześnie mają dość dużą cenę. Istotną zaletą tego typu naczyń jest dobre przewodnictwo cieplne, długie utrzymywanie temperatury oraz możliwość stosowania ich w piekarniku.

Na uwagę zasługują również zdobywające coraz większą popularność garnki szklane, gliniane czy też miedziane.

Powłoki garnków i ich właściwości

Materiał, z jakiego wykonany jest garnek to jedno, natomiast powłoka, która znajduje się wewnątrz niego to drugie. Trzeba też zaznaczyć, że dodatkowa powłoka w garnkach stalowych, szklanych czy żeliwnych wcale nie jest konieczna. Niemniej jednak stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie przed przywieraniem, a także ułatwia czyszczenie.

Bez wątpienia każdy słyszał i posiadał, a może nawet wciąż posiada, chociaż jeden garnek emaliowany. Kiedyś cieszyły się niezwykłą popularnością i znajdowały się we wszystkich domach. Teraz, po latach, garnki emaliowane wracają do łask. Nie tylko ze względu na ich kultowy design, ale przede wszystkim dlatego, że są jednymi z najzdrowszych. Emalia pokrywająca naczynia to rodzaj szkła, które jest antybakteryjne i antyalergiczne, nie uwalnia żadnych substancji szkodliwych oraz nie wchodzi w reakcje z jedzeniem.

Inną powszechnie wybieraną powłoką jest teflon. Jest to materiał nieprzywierający, łatwy w czyszczeniu i umożliwiający smażenie bez tłuszczu. Trzeba jednak uważać na teflon niskiej jakości, który może uwalniać szkodliwe, a nawet rakotwórcze związki. Nie jest też odporny na zarysowania.

Oprócz wymienionych powyżej na niskotłuszczowe i zdrowe gotowanie pozwalają także naczynia pokryte powłoką ceramiczną, tytanową czy marmurową.

Jakie rodzaje garnków są niezbędne w kuchni?

Garnki zróżnicowane są nie tylko pod względem materiałów wykorzystanych do ich wykonania. W ofertach sklepów zajmujących się sprzedażą wyposażenia do kuchni, takich jak na przykład sklep internetowy AP-POL Porcelana24, znaleźć można komplety garnków kuchennych o różnych konfiguracjach. Najbardziej podstawowy zestaw, który umożliwi sprawne i komfortowe przygotowywanie posiłków, powinien zawierać minimum: 2 garnki wysokie i 2 garnki niskie o różnych pojemnościach, standardowy rondelek oraz przynajmniej jedną, a najlepiej dwie, patelnie. To pozwoli na gotowanie, duszenie czy smażenie zarówno zup, dań mięsnych, potrawek, jak i dań jarskich. Oczywiście wielkość i skład zestawu trzeba za każdym razem dopasowywać indywidualnie do potrzeb danej rodziny, gdyż wszystko zależy od liczby jej członków.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że wybierając wyposażenie do domu, zawsze zwracamy uwagę na jego wygląd. Nie inaczej jest w przypadku garnków. Oczywiście sklepy oferują bogaty wybór również jeśli chodzi o design naczyń, dzięki czemu bez problemu można dobrać takie, które będą idealnie wpisywać się w styl kuchni.

Inną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest rodzaj kuchenki. W obecnych czasach coraz częściej zamiast klasycznych kuchenek gazowych wybierane są płyty indukcyjne czy elektryczne. Natomiast nie wszystkie garnki będą z nimi kompatybilne. Dlatego koniecznie powinno się sprawdzić, do jakiego typu kuchenki przeznaczone są dane garnki.

Opracowanie:

Ap-Pol Porcelana24 Sp. z o.o.

Marki , Bukowa 11

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas