Artykuł sponsorowany Jaki blat kuchenny wybrać?

Jaki blat kuchenny wybrać?

Planując swoją wymarzoną kuchnię, wyobrażasz sobie jej kolorystykę, usytuowanie mebli i urządzeń, może nawet jakie zioła będziesz hodować na parapecie. A czy wiesz czym kierować się przy wyborze blatu kuchennego? Tu nie tylko kolor ma znaczenie, ale przede wszystkim materiał, z jakiego blat jest wykonany. To od niego zależy trwałość blatu i jego odporność na uszkodzenia. Zastanów się zatem dobrze.

Rodzaje blatów kuchennych

Wybór blatów kuchennych jest ogromny. Jeśli chodzi o podział ze względu na materiał, możemy wyróżnić:

  • blaty drewniane,
  • blaty z płyty laminowanej,
  • blaty kamienne,
  • blaty z konglomeratu,
  • blaty kuchenne pokryte płytkami ceramicznymi,
  • blaty kompozytowe,

i rzadziej stosowane:

  • blaty stalowe,
  • blaty szklane.

Najczęściej wybieramy blaty kuchenne z laminatu. Są one stosunkowo tanie, a laminat wykorzystywany do pokrycia płyt ma dużą trwałość, dlatego zamawiając w firmie MJKK kuchnię na zamówienie z płyty meblowej, najczęściej otrzymacie też blat z MDF-u. Jeśli jednak idziemy w droższe opcje i mamy meble kuchenne drewniane, lub przynajmniej z frontami meblowymi z drewna, warto też pomyśleć o lepszej jakości blacie kuchennym.

Blaty kuchenne z drewna, kompozytów i innych materiałów.

Drewniane blaty kuchenne są bardzo elegancie, ale wymagają specjalnego zabezpieczenia. Drewno samo w sobie jest materiałem dość miękkim, lecz ma tę zaletę, że powstające na nim uszkodzenia nie tylko go nie szpecą, ale wręcz dodają mu uroku. Bardzo dobrze wyglądają z meblami kuchennymi na zamówienie. Kamienne blaty do kuchni wykonywane są z granitu, marmuru czy trawertynu. Są wyjątkowo odporne na uszkodzenia chemiczne, termiczne czy mechaniczne i łatwe do utrzymania w czystości. Coraz bardziej popularne stają się blaty kuchenne z konglomeratu, i blaty kuchenne z kompozytów. Zasada ich powstawania jest podobna: konglomerat powstaje z kruszywa kamiennego połączonego żywicą poliestrową, zaś kompozyt to mieszanka minerałów połączonych spoiwem akrylowym, często z dodatkiem pigmentu. I jedne i drugie są twarde, trwałe i łatwe do zachowania higieny, ale dość drogie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas