Artykuł sponsorowany Jaka wysokość blatów roboczych w kuchni jest optymalna?

Jaka wysokość blatów roboczych w kuchni jest optymalna?

Niezależnie od tego czy lubimy gotować, czy nie, musimy przygotowywać sobie posiłki. Przyrządzanie ich najczęściej odbywa się na blacie. Źle dobrane meble kuchenne mogą niestety tę czynność utrudniać i sprawić, że będzie nam niewygodnie. Dlatego przy budowie domu lub remoncie kuchni konieczne jest dokładne wymierzenie mebli. Dowiedz się, jaka wysokość blatu będzie najlepsza i co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy aranżacji kuchni.

Jak wysoki powinien być blat kuchenny?                 

Blat kuchenny jest miejscem, w którym wykonujemy większość przygotowań do posiłku –  kroimy, trzemy, siekamy, mieszamy i ugniatamy. Abyśmy mogli wykonywać te czynności wygodnie, blat musi mieć odpowiednią wysokość. Najczęściej mebel ten mierzy ok. 85-90 cm od podłogi, co jest idealnym wymiarem dla osób powyżej 165 cm do ok. 180 cm. Dzięki temu  niższe osoby swobodnie korzystają z  blatu, a z kolei wyższe nie muszą się garbić lub przybierać innej, niewygodnej pozycji. Warto jednak pamiętać, że wysokość blatu powinniśmy dopasować do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystała najczęściej. Ekspert z firmy Dawid Sławicki Meble na wymiar radzi:

„Żeby wymierzyć blat dla siebie, wystarczy stanąć i wyprostować się, a następnie zgiąć ręce w łokciu. Druga osoba musi zmierzyć odległość od przedramienia do podłogi. Od wyniku odejmuje się ok. 15 cm”.

Szerokość blatów kuchennych

Przyrządzanie posiłków zajmuje sporo miejsca. W końcu często potrzeba nawet kilku misek, talerzy oraz deski do krojenia. Zbyt wąskie meble kuchenne sprawiają, że proces przygotowywania jedzenia jest niewygodny i często musimy sprzątać w trakcie, aby zrobić sobie miejsce na kolejne akcesoria kuchenne. Jaka jest więc idealna szerokość blatu? Przyjmuje się, że powinien mieć on minimum 60 cm szerokości. Oczywiście jeśli kuchnia jest wystarczająco duża, warto zdecydować się na szerszy blat np. 80 cm.

Szerokość blatu jest też zależna od tworzywa, z którego jest wykonany. Najszersze zrobione są z drewna i mają ok. 130 cm, a z kolei te z laminatu 120 cm. Wszystko zależy od tego ile miejsca mamy w kuchni. Blat powinien być na tyle duży, aby gotowanie odbywało się komfortowo, ale jednocześnie nie może zabierać zbyt dużo miejsca i ograniczać poruszania się.

Blat kuchenny a barek

W niektórych pomieszczeniach nie ma aż tyle miejsca, aby zamontować zarówno wystarczająco duży blat, jak i stół do spożywania posiłków. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest przedłużany blat. W ten sposób można swobodnie przygotowywać jedzenie, a następnie wspólnie je zjeść. Przy projektowaniu przedłużanego blatu warto pamiętać, aby pod częścią, przy której będzie się jadło, nie znajdowały się szafki. Dzięki temu można wygodnie przy nim siedzieć, a po zakończeniu posiłku, można wsunąć pod niego krzesła. Warto zaznaczyć, że taki blat nie jest tym samym co barek. Różnica polega na tym, że barek powinien oddzielać kuchnię od np. salonu i być widocznie wyższy. Zazwyczaj jest to ok. 100 cm wysokości. Do barku potrzebne są specjalne, wysokie krzesła często bez oparcia, a z kolei do blatu wystarczą standardowe meble. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas